Trwa zbiórka pieniędzy na mikroskop operacyjny dla okulistyki wojskowego szpitala w Charkowie. Od Polaków z Nowego Jorku 1000 dolarów osobiście przywiózł do Lublina Dariusz Grudzień.
CZYTAJ: Szpital w Charkowie potrzebuje nowoczesnego mikroskopu. Ruszyła zbiórka pieniędzy
Jak sam powiedział, mieszkając za oceanem nie zdawał sobie sprawy z ogromu tragedii: – Jest strasznie. Wcześniej nie widziałem tych zdjęć. Nie mamy informacji medycznych, tylko takie pochodzące z mainstreamu, czyli głównego nurtu. Ale pomaganie ludziom warte jest świeczki.
Inicjatorem zbiórki jest prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich prof. Robert Rejdak: – Mamy nadzieję na kontynuację i szybką realizację naszych planów, ponieważ każdy dzień bez mikroskopu na oddziale okulistyki oznacza wielką niedoskonałość pomocy. Mikroskop jest podstawą operacji okulistycznych.
Zbiórka środków wśród Polaków w Nowym Jorku będzie kontynuowana. Jej organizatorem jest dr Henryk Cioczek.
Szpital wojskowy w Charkowie pod koniec lutego wystąpił z prośbą o pomoc do polskich okulistów, gdy ich mikroskop uległ awarii. Ponieważ placówka znajduje się niedaleko linii frontu operowani są w niej także żołnierze, którzy ucierpieli w walce. Zbiórkę prowadzi lubelska Caritas, do tej pory wpłacono 100 tysięcy złotych. Mikroskop operacyjny dla okulistyki kosztuje około pół miliona.
Pieniądze na mikroskop dla okulistyki szpitala wojskowego w Charkowie można wpłacać na konto nr 23 1240 1503 1111 0010 5867 6810.
MaG / opr. ToMa
Fot. archiwum
Pliki dźwiękowe
Dariusz Grudzień
Prof. Robert Rejdak


![Ośrodek w Załuczu otrzymał specjalny samochód do przewozu osób z niepełnosprawnościami [WIDEO] 2 EAttachments91845762df8581bec35364732da0b3157283718 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2025/12/EAttachments91845762df8581bec35364732da0b3157283718_xl-350x250.jpg)








