Ponad 250 wydarzeń. Rusza X Europejski Kongres Samorządów

doc.20250220.50919048.1 2025 03 02 204544

W poniedziałek (03.03) i wtorek (04.03) odbędzie się X Europejski Kongres Samorządów, największa w Polsce międzynarodowa konferencja poświęcona przyszłości samorządów w  Europie. Dwudniowe spotkanie odbywa się w Mikołajkach w województwie warmińsko-mazurskim. Ponad kongresu zaplanowano 250 wydarzeń, w których weźmie udział ponad 2500 gości. 

Poza liderami samorządów w wydarzeniu biorą udział członkowie administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu z Polski i Europy. Swój udział zapowiedzieli wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek czy ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.Pojawią się też liczni goście zagraniczni na przykład z Łotwy, Ukrainy, Rumunii, Włoch, Czech, Szwecji. Województwo lubelskie reprezentować będą między innymi prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk czy prezydent Puław Paweł Maj.

CZYTAJ: Najlepsze centrum kongresowe Europy znajduje się w… Lublinie

Program wydarzenia dotyczy sześciu obszarów tematycznych – Polityka i Bezpieczeństwo,  Inwestycje i innowacje, Kultura i Turystyka, Zrównoważony Rozwój, Finanse i Gospodarka, Zdrowie i Społeczeństwo. Podczas debat zostaną poruszone problemy współczesnej urbanistyki, finansowania inwestycji, ochrony środowiska, zarządzania miastem,  polityki zdrowotnej, oraz działań samorządów w nowej rzeczywistości. W programie znajdą się też panele poświęcone transformacji cyfrowej. Kolejnym tematem będzie zrównoważony rozwój, ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań związanych z ochroną środowiska, gospodarką odpadami oraz energią odnawialną.

W tym roku nacisk położony będzie na współpracę transgraniczną oraz wymianę  praktyk między samorządami z różnych krajów. Kongres rozpoczyna się w poniedziałek (03.04) w południe.

Na wydarzeniu będzie obecne również Radio Lublin, a relacje z niego pojawią się na naszej antenie i stronie internetowej.

ZAlew / opr. ToMa

Fot. Fundacja Instytut Studiów Wschodnich / nadesłane

Exit mobile version