Są kluczowe dla naszej planety. Dziś Światowy Dzień Mokradeł

biebrza 5106445 1280 2025 02 02 132547

Są kluczowe dla naszej planety – mokradła i torfowiska oczyszczają wodę, chronią przed powodziami, jak i suszą. Stanowią naturalne środowisko dla 40 procent gatunków roślin i zwierząt, w tym owadów i ptaków.

Dziś Światowy Dzień Mokradeł. Obchodzony jest pod hasłem „Bagna dla naszej wspólnej przyszłości”. – Mokradła, bagna i torfowiska są potrzebne zarówno ludziom, jak i zwierzętom i warto je chronić – mówi Polskiemu Radiu Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka Lasów Państwowych. – Chronią siedliska wodno-błotnych gatunków i dbają o to, by unikalne ekosystemy były schronieniem dla ptaków, płazów i roślin. Mokradła są bardzo ważne dla ludzi. Bardzo ich potrzebujemy, a one potrzebują nas. Możemy chronić mokradła w swoim otoczeniu, np. nie degradować ich i nie przekształcać, zmniejszać zużycie wody, by mniej ingerować w zasoby naturalne Ziemi.

Mokradła, a zwłaszcza torfowiska, to ogromne magazyny węgla, a ich degradacja prowadzi do emisji gazów cieplarnianych, pogłębiając kryzys klimatyczny. – Ochrona mokradeł jest jednym z najpilniejszych działań – dodaje Choszcz-Sendrowska. – Magazynują ogromne ilości dwutlenku węgla. Do tego są najszybciej ginącymi ekosystemami na świecie. W ciągu ostatnich 20 lat ich powierzchnia zmniejszyła się o 1,6 proc. rocznie, głównie przez osuszanie i przekształcanie na cele rolnicze.

CZYTAJ: W Puławach można wejść do środka… stacji na Antarktydzie [ZDJĘCIA]

W ramach projektów małej retencji leśnicy realizują szereg zadań służących gromadzeniu i zatrzymywaniu wody w lesie.

– To są zbudowane poldery, zbiorniki, zastawki, progi spowalniające, które zatrzymują wodę w lesie – wylicza Choszcz-Sendrowska. – Mamy ich już na terenie Lasów Państwowych 9,5 tysiąca. Leśnicy odtwarzają także torfowiska, które zostały wcześniej osuszone, by przywrócić im zdolność do magazynowania wody i dwutlenku węgla.

Światowy Dzień Mokradeł upamiętnia podpisanie konwencji ramsarskiej 2 lutego 1971 roku. Konwencja to międzyrządowy traktat ustanawiający ramy dla ochrony i zrównoważonego użytkowania mokradeł oraz ich zasobów. Polska jest stroną konwencji od 1978 roku.

W ramach obchodów Centrum Ochrony Mokradeł organizuje dziś spacery po Białych Błotach w Wołominie oraz nad rzeczką Zimna Woda koło Brwinowa, prowadzony przez Stowarzyszenie Dziedzictwa Kulturowego i Krajobrazowego.

Informacyjna Agencja Radiowa / RL / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version