Walka z nielegalną imigracją. Trwa budowa bariery elektronicznej

12 295984 2024 09 14 144210 2025 01 03 161923

Przy granicy polsko-białoruskiej w województwie lubelskim trwa budowa bariery elektronicznej. Będzie to nowoczesny system monitoringu granicy zapobiegający między innymi nielegalnej migracji.

CZYTAJ: Czterokrotnie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią

Długość bariery elektronicznej wyniesie nieco ponad 170 kilometrów. W jej skład wejdzie między innymi około 4,5 tysiąca kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz specjalne czujniki reagujące na ruch oraz ciepło. – Na polskim brzegu rzeki granicznej Bug oczyszczono teren z drzew oraz krzewów – informuje rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki. – Na tak przygotowanym obszarze ustawiane są obecnie słupy, na których instalowane są kamery oraz montowana jest instalacja zasilająca i transmisyjna. Zapora zapewni wykrywanie zdarzeń związanych z przestępczością graniczną, w szczególności z nielegalną imigracją oraz przemytem towarów – dodaje.

Ministerstwo klimatu i  środowiska poinformowało, że pracuje nad warunkami i zakresem kompensacji przyrodniczych w związku z budową bariery elektronicznej wzdłuż Bugu.

– Budowa zapory i związana z nią wycinka drzew prowadzona jest przez Straż Graniczną na mocy ustawy o budowie zabezpieczeń granicy państwowej. Ustawa wyłącza nadzór inwestycji przez ministerstwo klimatu i środowiska oraz jego instytucji. Jednak ministerstwo prowadzi prace, których wyniki mają posłużyć jako rekomendacje co do realizacji inwestycji. – mówi pełniący obowiązki rzecznika ministerstwa klimatu i środowiska Paweł Marciniak. – Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie przygotowała także rekomendacje związane z tą inwestycją. W tej chwili jesteśmy na takim etapie, że pytamy inwestora o przebieg całej tej inwestycji także po to, by przygotować plan związany z kompensacją przyrodniczą, która jak tylko będzie możliwa, to będzie oczywiście przez nas rekomendowana dla tej inwestycji. Czekamy na informację o tym, jak idzie praca ze strony Straży Granicznej, o tym jak to wygląda na poszczególnych etapach. 

Budowa zapory ma zakończyć się w II kwartale bieżącego roku. Centrum nadzoru nad barierą będzie mieścić się w Komendzie NOSG w Chełmie.

Bariera jest budowana na terenach, gdzie znajdują się siedliska przyrodnicze w ramach Natury 2000 oraz rezerwaty przyrody. Wycinka drzew wzdłuż Bugu wywołała sprzeciw organizacji przyrodniczych i ekologicznych.

RyK / MaT / opr. PaW / LisA

Fot. nadbuzanski.strazgraniczna.pl / archiwum

Exit mobile version