Nie żyje Marianna Krasnodębska, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata

kra 5232 2023 10 11 204215 2024 10 10 134250 2025 01 14 102627

Zmarła kapitan Marianna Krasnodębska, oficer Armii Krajowej. Była dowódcą drużyny i łączniczką Armii Krajowej z Żydowską Organizacją Bojową w Piaskach.

– Całe życie poświęciła Polsce – tak Mariannę Krasnodębską wspomina dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie Robert Derewenda. Jak podkreśla, nie tylko w czasie okupacji hitlerowskiej, ale także w okresie PRL-u działała na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. – Można powiedzieć, że właściwie całe życie wpisała w polską drogę do niepodległości. Bo jako żołnierz Armii Krajowej była zaangażowana w walkę o wolną Rzeczpospolitą. Ale również po II wojnie światowej zaangażowała się w działania, które zmierzały do tego, aby utrzymać polską tożsamość i kulturę, aby odzyskać polską suwerenność, którą wreszcie odzyskaliśmy na przełomie lat 80. i 90. XX wieku.

Jej rodzina przez cały okres okupacji pomagała Żydom z getta w Piaskach. Marianna Krasnodębska (wtedy Jarosz) nosiła do getta żywność, organizowała dostawy amunicji, a także blankiety fałszywych dokumentów. W Piaskach w 1941 roku powstało getto, które pełniło rolę tranzytową. Rotacyjnie przybywały tam transporty Żydów z Niemiec, Czech, Słowacji i innych terenów okupowanej Polski. W gospodarstwie Jaroszów, podczas łapanek i wywózek, ukrywali się znajomi Żydzi. Niektórzy z nich przeżyli wojnę.

Wspominając Mariannę Krasnodębską, Zdzisław Niedbała z kancelarii prezydenta Lublina, przypomniał właśnie jej pomoc dla Żydów zgromadzonych w getcie w Piaskach.

– Pomagała Żydom dostarczając im żywność, materiały bojowe i dokumenty. Jej rodzina ukrywała także Żydów. Po wojnie miała z tego powodu problemy z prasą. Za działalność na rzecz niepodległości Polski zapłacili wysoką cenę, bowiem jej dziadek i czterech braci straciło życie w czasie II wojny światowej. 

CZYTAJ: Urodziny bohaterki. Marianna Krasnodębska kończy 101 lat

Kapitan Marianna Krasnodębska pseudonim „Wiochna” wraz z rodziną w 2001 roku została odznaczona medalem „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. W 2008 roku otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2020 roku została wyróżniona m.in. medalem „Pro Bono Poloniae” oraz awansowana na stopień kapitana. Zmarła w wieku 101 lat.

CZYTAJ: Jubileusz Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Marianna Jarosz-Krasnodębska ma 100 lat

PaSe / opr. PrzeG

Fot. archiwum RL

Exit mobile version