Jak otrzymać dodatek pielęgnacyjny? 300 złotych więcej do emerytury lub renty

hand 3667026 1280 2025 01 11 102334

Nawet ponad 300 złotych miesięcznie więcej do emerytury lub renty. Tak zwany dodatek pielęgnacyjny to pomoc ze strony państwa w przynajmniej częściowym pokryciu kosztów, które wynikają z niezdolności do samodzielnego funkcjonowania beneficjenta świadczenia.

CZYTAJ: Nowoczesna metoda usuwania guzów mózgu dostępna w Białej Podlaskiej

Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mówi, że osoby powyżej 75. roku życia, które spełniają warunki, otrzymają dodatek z urzędu. – Przyznawany jest osobom, które ukończyły 75. rok życia i pobierają emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy albo inne, długoterminowe świadczenie wypłacane przez ZUS. Wyjątkiem jest pobieranie renty socjalnej oraz świadczenie „Mama 4+” – zaznacza Michałek.

Z dodatku pielęgnacyjnego mogą skorzystać osoby, które nie ukończyły 75. roku życia. Te osoby mogą otrzymać dodatek na wniosek, o ile zostaną uznane przez lekarza orzecznika zakładu lub komisje lekarską ZUS za całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia – jest to druk OL9.

CZYTAJ: Głęboki sen oczyszcza mózg

Osoby, które pobierają z ZUS rentę socjalną lub świadczenie „Mama 4+”, mogą z kolei ubiegać się w urzędzie gminy o świadczenie pielęgnacyjne.

CZYTAJ: Uważaj! Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami

Informacyjna Agencja Radiowa / opr. PaW

Fot. pixabay.com

Exit mobile version