Nawet ponad 300 złotych miesięcznie więcej do emerytury lub renty. Tak zwany dodatek pielęgnacyjny to pomoc ze strony państwa w przynajmniej częściowym pokryciu kosztów, które wynikają z niezdolności do samodzielnego funkcjonowania beneficjenta świadczenia.
CZYTAJ: Nowoczesna metoda usuwania guzów mózgu dostępna w Białej Podlaskiej
Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mówi, że osoby powyżej 75. roku życia, które spełniają warunki, otrzymają dodatek z urzędu. – Przyznawany jest osobom, które ukończyły 75. rok życia i pobierają emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy albo inne, długoterminowe świadczenie wypłacane przez ZUS. Wyjątkiem jest pobieranie renty socjalnej oraz świadczenie „Mama 4+” – zaznacza Michałek.
Z dodatku pielęgnacyjnego mogą skorzystać osoby, które nie ukończyły 75. roku życia. Te osoby mogą otrzymać dodatek na wniosek, o ile zostaną uznane przez lekarza orzecznika zakładu lub komisje lekarską ZUS za całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia – jest to druk OL9.
CZYTAJ: Głęboki sen oczyszcza mózg
Osoby, które pobierają z ZUS rentę socjalną lub świadczenie „Mama 4+”, mogą z kolei ubiegać się w urzędzie gminy o świadczenie pielęgnacyjne.
CZYTAJ: Uważaj! Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami
Informacyjna Agencja Radiowa / opr. PaW
Fot. pixabay.com