12.01.2025 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

img 7423 2025 01 11 115147

Twórczość Ignacego Witza należy do klasyki polskiej ilustracji nie tylko dziecięcej, choć to przede wszystkim książki dla najmłodszych mogą kojarzyć się z tym artystą. U wielu z nas na półce stoi pewnie na półce pierwsze wydanie „Słonia Trąbalskiego” Juliana Tuwima, „Pampilio” Ireny Tuwim czy „Uciekł lew” Stanisława Wygodzkiego. Czynna do 20 stycznia w Kamienicy Celejowskiej Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu wystawa zatytułowana: „Sztuka w krzywym zwierciadle. Wystawa prac Ignacego Witza” pokazuje Witza jako twórcę związanego także z wieloma innymi aktywnościami. Kuratorka kazimierskiej wystawy Dorota Seweryn-Puchalska oprowadzi nas po ekspozycji. Ignacy Witz często przyjeżdżał do Kazimierza i tu zmarł w 1971 roku.

„100 lat w Labiryncie – otwarta przestrzeń”, druga odsłona wystawy „100 lat w Labiryncie” będzie miała wernisaż 14 stycznia w Galerii Labirynt w Lublinie. Czym zajmuje się młode pokolenie twórców i twórczyń? Jaka jest sztuka współczesna i co w niej dominuje? Jaka jest rola kuratora? O tym i nie tylko opowie Mateusz Wszelaki, wpół kurator (z Waldemarem Tatarczukiem) ekspozycji.

Wystawa malarstwa i obiektów Włodzimierza Maciejczyka czynna jest od piątku w Muzeum Czechowicza w Lublinie. Nosi tytuł „ME?T”, co jest grą angielskich słów „Meet & Meat” – spotkanie i mięso. Jaki jest nasz stosunek do zwierząt i przyrody? Do sztuki, która staje się towarem? O tym porozmawiamy z artystą, a Magdalenę Krasuską z Muzeum Czechowicza zapytamy o możliwą relację między patronem muzeum a młodym artystą.

W 431 odcinku słuchowiska „Bazarek” o tym, kto patrzy w oczy, kto na zęby, a kto na kartofle.

Na zdjęciu jedna z sal w Kamienicy Celejowskiej Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu, w której prezentowana jest wystawa: „Sztuka w krzywym zwierciadle. Wystawa prac Ignacego Witza”

Exit mobile version