Twórczość Ignacego Witza należy do klasyki polskiej ilustracji nie tylko dziecięcej, choć to przede wszystkim książki dla najmłodszych mogą kojarzyć się z tym artystą. U wielu z nas na półce stoi pewnie na półce pierwsze wydanie „Słonia Trąbalskiego” Juliana Tuwima, „Pampilio” Ireny Tuwim czy „Uciekł lew” Stanisława Wygodzkiego. Czynna do 20 stycznia w Kamienicy Celejowskiej Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu wystawa zatytułowana: „Sztuka w krzywym zwierciadle. Wystawa prac Ignacego Witza” pokazuje Witza jako twórcę związanego także z wieloma innymi aktywnościami. Kuratorka kazimierskiej wystawy Dorota Seweryn-Puchalska oprowadzi nas po ekspozycji. Ignacy Witz często przyjeżdżał do Kazimierza i tu zmarł w 1971 roku.
„100 lat w Labiryncie – otwarta przestrzeń”, druga odsłona wystawy „100 lat w Labiryncie” będzie miała wernisaż 14 stycznia w Galerii Labirynt w Lublinie. Czym zajmuje się młode pokolenie twórców i twórczyń? Jaka jest sztuka współczesna i co w niej dominuje? Jaka jest rola kuratora? O tym i nie tylko opowie Mateusz Wszelaki, wpół kurator (z Waldemarem Tatarczukiem) ekspozycji.
Wystawa malarstwa i obiektów Włodzimierza Maciejczyka czynna jest od piątku w Muzeum Czechowicza w Lublinie. Nosi tytuł „ME?T”, co jest grą angielskich słów „Meet & Meat” – spotkanie i mięso. Jaki jest nasz stosunek do zwierząt i przyrody? Do sztuki, która staje się towarem? O tym porozmawiamy z artystą, a Magdalenę Krasuską z Muzeum Czechowicza zapytamy o możliwą relację między patronem muzeum a młodym artystą.
W 431 odcinku słuchowiska „Bazarek” o tym, kto patrzy w oczy, kto na zęby, a kto na kartofle.
Na zdjęciu jedna z sal w Kamienicy Celejowskiej Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu, w której prezentowana jest wystawa: „Sztuka w krzywym zwierciadle. Wystawa prac Ignacego Witza”