W Nowy Rok katolicy mają obowiązek udziału w mszy św.

blackmadonna 2024 12 30 084218

W Nowy Rok w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – informuje Polska Agencja Prasowa. Jest to święto nakazane. Oznacza to, że wierni zobowiązani są do udziału w mszy św., a także do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

To najstarsze święto maryjne

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi jest najstarszym świętem maryjnym w Kościele katolickim. Dogmat o Bożym Macierzyństwie Najświętszej Maryi Panny został zatwierdzony w 431 r. w czasie III soboru powszechnego w Efezie. Jest to pierwszy z dogmatów maryjnych.

To święto nakazane – co to oznacza?

Uroczystość obchodzona jest w Kościele katolickim 1 stycznia. W tym roku przypadnie ona w środę. Jest to święto nakazane. W związku z tym, zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, katolicy mają obowiązek uczestniczenia tego dnia w mszy św. i powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

Aby wypełnić obowiązek uczestniczenia tego dnia w liturgii, wierny może uczestniczyć w mszy św. w innym obrządku katolickim. Może również uczestniczyć Eucharystii wieczorem dnia poprzedzającego.

Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, jeśli nie ma księdza lub „z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w eucharystii”, Kościół zaleca wzięcie udział w Liturgii Słowa, jeśli jest odprawiana w kościele parafialnym bądź „poświęcenie odpowiedniego czasu na modlitwę indywidualną w rodzinie lub w grupie rodzin”.

Inne święta nakazane

Do świąt nakazanych, a więc zobowiązujących wiernych Kościoła katolickiego do udziału w mszy św. należą w roku: uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia), uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli (6 stycznia); Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego (Wielkanoc), Wniebowstąpienie Pańskie, uroczystość Zesłania Ducha Świętego, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało), uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) i uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia).

Czym są dogmaty?

Według Katechizmu Kościoła katolickiego dogmaty to „prawdy zawarte w Objawieniu Bożym lub mają z nimi konieczny związek”. Są one prawdami przyjętymi przez Kościół i podanymi wiernym do wierzenia bądź na drodze zwyczajnego nauczania Kościoła, bądź ogłoszone w sposób uroczysty – często jako wynik wyjaśniania sporów, odrzucenia herezji, czy po prostu dojrzewania wiary Kościoła.

PAP / RL / opr. AKos

Fot. Unknown sourceUnknown source, Public domain, via Wikimedia Commons

Exit mobile version