Trzęsienie ziemi w województwie lubelskim!

earthquake 1665892 1280 2024 12 29 162304

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 2,9 wystąpiło w województwie lubelskim w nocy z piątku na sobotę (27 na 28 grudnia) – podaje Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne.

Hipocentrum wstrząsów wystąpiło w odległości 35 kilometrów na północny wschód od Lublina, w okolicach miejscowości Nadrybie-Wieś w gminie Puchaczów w powiecie łęczyńskim. 

Głębokość trzęsienia ziemi wyniosła 5 kilometrów, co oznacza, że było ono płytkie.

Zjawiska sejsmiczne, które zostały zarejestrowane w rejonie kopalni węgla kamiennego w Bogdance, nie wpłynęły na pracę ani bezpieczeństwo górników.

Jak poinformował kierownik działu komunikacji i promocji Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A. Marcin Kujawiak, urządzenia zanotowały wstrząsy w nocy z 27 na 28 grudnia.

– Były one odczuwane w regionie funkcjonowania zakładu górniczego, jednak nie wpłynęły na jego pracę ani na bezpieczeństwo pracy ludzi, którzy znajdowali się pod ziemią. W systemie monitoringu w górniczej skali intensywności sejsmicznej były to wstrząsy sklasyfikowane jako zero, czyli nie powodujące szkód. Kopalnia dysponuje dziesięcioma takimi stanowiskami pomiarowymi na powierzchni, z których pięć odnotowało to zdarzenie. Też warto dodać, że tego typu wstrząsy są normą w rejonach, w których prowadzona jest działalność górnicza.

CZYTAJ: „Nie dam się zastraszyć”. Prezydent Zamościa otrzymał maile z pogróżkami

W listopadzie 2024 r. państwowa służba geologiczna zarejestrowała 112 lokalnych zjawisk sejsmicznych na terenie Polski oraz w strefie przygranicznej. Były to zjawiska o zróżnicowanej magnitudzie – od 1,3 do 2,9.

Epicentra zjawisk zlokalizowane były w rejonach: Górnośląskiego Zagłębia Węglowego oraz Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego.

W listopadzie 2024 r. najbardziej aktywnym sejsmicznie był region Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, w którym sejsmometry wykryły 97 zjawisk. Zagłębie jest położone w południowej Polsce oraz w rejonie Ostrawa-Karwina w Czechach. Spośród wszystkich zjawisk zidentyfikowanych w tym regionie, 94 miało miejsce na obszarze Polski, a 3 na obszarze Czech.

Z raportu wynika, że w rejonie Bogdanki w listopadzie zjawisk nie odnotowano.

EMSC / TSpi / JZon / opr. WM / PrzeG

Fot. pixabay.com

Exit mobile version