Przed mostami na Wiśle w miejscowościach Annopol (na drodze krajowej nr 74) i Kamień (na drodze wojewódzkiej 747) w Lubelskiem protestują w piątek rolnicy. W obu miejscach ruch odbywa się wahadłowo – informuje policja. Rolnicy sprzeciwiają się m.in umowie UE-Mercosur.
Prezes Stowarzyszenia Lubelskich Producentów Malin Sebastian Huber powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że protest ma charakter ostrzegawczy. Ronicy sprzeciwiają się m.in umowie UE-Mercosur i dodatkowym obostrzeniom w produkcji wynikającym z Zielonego Ładu.
Jak tłumaczył, kraje Ameryki Południowej także są m.in. producentami malin, a po wprowadzeniu umowy z Mercosur owoce „byłyby bezcłowe, więc byłoby ich coraz więcej” na polskim rynku.
Podkreślił, że Zielony Ład wprowadza obostrzenia dla producentów m.in. dotyczące zmniejszenia poziomu stosowania substancji czynnych, czyli np. oprysków i nawozów. – My w Polsce mamy ten współczynnik jeden z najniższych w Europie – 2,5 kg substancji czynnej na hektar danej uprawy – i to ma to być jeszcze zmniejszone o połowę. A w Ameryce Południowej nie ma żadnych obostrzeń. W Brazylii stosuje się ponad trzy tysiące substancji czynnych wycofanych w Europie na przestrzeni lat – powiedział Huber.
CZYTAJ: Rolnicy protestują. Będą utrudnienia w ruchu
Protest prowadzony jest na drodze krajowej nr 74 w pewnej odległości przed mostem w Annopolu. Ruch odbywa się tam naprzemiennie w obu kierunkach. – Na przejściu dla pieszych i w jego okolicy blokowany jest co 20 minut jeden pas ruchu. Wtedy ruch odbywa się wahadłowo – powiedział PAP oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kraśniku asp. Paweł Cieliczko.
Podobna pikieta odbywa się przed wjazdem na most w Kamieniu na drodze wojewódzkiej 747. Co pewien czas blokowany jest jeden pas ruchu i wprowadzany ruch wahadłowy. – Przez około pół godziny przejazd odbywa się normalnie, a przez kolejne pół godziny – wahadłowo – poinformowała oficer prasowy z Komendy Powiatowej Policji w Opolu Lubelskim st. asp. Katarzyna Bigos.
Organizatorzy protestu zapowiedzieli, że potrwa on do godziny 17.
Mercosur, czyli Wspólny Rynek Południa (Mercado Común del Sur), to organizacja regionalna skupiająca kraje Ameryki Południowej, należą do niej: Brazylia, Argentyna, Urugwaj, Paragwaj i Boliwia. UE i Mercosur uzgodniły w czerwcu 2019 r., po 20 latach rozmów, utworzenie strefy wolnego handlu dla 700 mln ludzi.
Komisja Europejska uważa, że umowa o wolnym handlu UE-Mercosur przyniesie korzyści UE jako całości, w szczególności w odniesieniu do sektora przemysłowego, transportu morskiego, ale także korzyści dla niektórych segmentów produkcji rolno-spożywczej.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że Unia Europejska i Mercosur zakończyły negocjowanie umowy. Aby mogła ona wejść w życie, musi być ratyfikowana przez kraje członkowskie w UE. Polska jest przeciwna podpisaniu tej umowy.
PAP / RL / opr. WM
Fot. KPP Opole Lubelskie