Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: nadciąga Wielka Zbiórka [LISTA PUNKTÓW]

pm zbiorka 021223 008 2023 12 02 200952 2024 12 06 173923

W 52 punktach Lublina będzie można w sobotę 7 grudnia przekazać dary rzeczowe w ramach akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.

“Czas to najcenniejsze dobro”

– Wolontariusze dyżurujący w sklepach i przy samochodach opatrzonych plakatami akcji przyjmować będą żywność z długim terminem przydatności do spożycia, zabawki, odzież czy słodycze – podkreśla szefowa Głównego Społecznego Komitetu Organizacyjnego akcji, dziennikarka Radia Lublin Ewa Dados: – Będziemy wspólnie w jednym pospolitym ruszeniu Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. Gdyby nie wolontariusze, to nie udałoby się zorganizować żadnej zbiórki. Wolontariuszem właściwie może być każdy, bo każdy ma coś do przekazania i oddania. Można oddać czas – to jest najcenniejsze dobro.

– Spotykamy się w sobotę rano. Jakie będą państwa zadania? Dostajecie do ręki plakaty, dojeżdżacie do punktu docelowego pod wskazany adres, albo stajecie przy samochodach także oznakowanych logo akcji plakatami. Samochody muszą być widoczne i oznakowane. Uśmiechamy się oczywiście, rozdając słoneczka, bo przekazujemy dobrą energię, radość, którą nosimy w  sobie. I po to zbieramy się tego dnia o poranku, żeby wieczór był naprawdę wyjątkowy i imponujący – stwierdza Ewa Dados. – Segregujemy także żywność, staramy się wkładać ją do oddzielnego pudełka, a odzież do oddzielnego, żeby to wszystko miało ręce i nogi. Tzreba zaglądać do siatek, kiedy ktoś przekazuje reklamówkę, bo czasem czekolada jest między zabawkami – żeby się potem nie zgniotła, żeby szanować każdy dar, który się pojawia. 

CZYTAJ: Aukcja „Dar serca za dar serca” w ramach 32. akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę

Policja i straż miejska zadbają o bezpieczeństwo wolontariuszy

– W sobotę nad państwa bezpieczeństwem będą czuwali oczywiście lubelscy policjanci – zapewnia podkomisarz Justyna Pliszczyńska z Komendy Wojewódzkie Policji w Lublinie. – Jest to zadanie priorytetowe. Policjanci otrzymali polecenie szczególnego nadzoru nad miejscami zbiórki. Ale oczywiście to od państwa zależeć będzie bezpieczeństwo tego dnia, więc przypominam, żeby zbiórki prowadzić w miejscach do tego wyznaczonych. Mieć w widocznym miejscu identyfikatory, tak żeby można było państwa zidentyfikować. I w przypadku gdyby jakiekolwiek zachowania wzbudzały niepokój, obawę, bardzo proszę nie obawiać się i dzwonić na numer telefonu 112. Od tego są policjanci i będą reagować. Jeżeli pojawiłoby się realne zagrożenie (ale raczej nie ma takiej możliwości, w zeszłym roku nie było żadnych incydentów), proszę dzwonić pod numer alarmowy 112. Nie ratować na siłę darów, tylko dbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie. 

– My będziemy te punkty objeżdżać z naszym patrolem – mówi Robert Gogola ze Straży Miejskiej. – Gdyby była potrzeba, przypomnę numer 986 i to jest kontakt z naszym dyżurnym. Podeśle więcej patroli, jeśli będzie trzeba. Kolejna sprawa to już jest bezpośrednio zakończenie zbiórki i przejazd na ulicę Smoluchowskiego. Tam przy wjeździe do magazynu również będzie nasz patrol. On będzie ustawiał wszystkie busy, więc proszę zastosować się do poleceń. Miejsca jest bardzo dużo. Nie będzie takich sytuacji, żebyście się państwo nie zmieścili. Na miejscu będą już dbali o to, żeby tę kolejkę utrzymać w porządku i żeby wszystko jak najszybciej się odbyło. 

Jakie trudne sytuacje mogą się pojawić?

– Czasem wolontariusze pytają, co mają zrobić w sytuacji, jeśli ktoś podchodzi, daje 10 zł i mówi “słuchaj, kup batonika, bo ja nie mam czasu”. Nie, nie przyjmujemy żadnych pieniędzy. Jeśli ktoś nie ma czasu, to proponujemy, że może ten dar przynieść następnego dnia, choćby do Radia Lublin czy telewizji. Tu non stop otwarte są punkty. Być może jeśli będziecie dyżurować w sklepie, czy gdzieś na świeżym powietrzu to ktoś, kto podejdzie z darem od siebie, takim, jaki będzie mógł przekazać, będzie chciał wiedzieć więcej o tej idei. Zajrzyjcie na stronę internetową www.pdpz.pl. Dziękuję za waszą obecność, jesteście naszym największym darem – zwraca się Ewa Dados do wolontariuszy. 

CZYTAJ: Mnóstwo uśmiechu i… maskotek. Artyści podzielili się darem serca na scenie Radia Lublin [ZDJĘCIA]

Wolontariusze czekać będą na darczyńców Lublinie w sobotę 7 grudnia od godziny 10:00 do 15:00. Listę punktów zbiórki można znaleźć w załączniku poniżej.

W akcję włącza się Uniwersytet Medyczny. W dniu Wielkiej Zbiórki wolontariusze będą czekali  w holu Radia Lublin. Będzie możliwość sprawdzenia: poziomu glukozy, hemoglobiny glikowanej, hormonu tarczycy TSH, poziomu PSA (dla panów), kwasu moczowego, a także  oznaczenie grupy krwi, pomiaru ciśnienia, oznaczenie składu ciała i wartości saturacji krwi.

Pomóż Dzieciom Przetrwać zimę to akcja zainicjowana ponad 30 lat temu w Radiu Lublin. Zbiórki stacjonarne w wybranych miejscach potrwają jeszcze do świąt Bożego Narodzenia.

DT / opr. LisA

Fot. archiwum

Exit mobile version