Ks. Paweł Zdybel: Opłatek ma w sobie wiele znaczeń

waffle 3021131 1280 2024 12 24 161241

Wraz z pierwszą gwiazdką wierni Kościoła katolickiego zasiądą do wigilijnego stołu. Wcześniej zgodnie z tradycją podzielą się opłatkiem – symbolem pokoju, jedności oraz solidarności. 

CZYTAJ: Dzisiaj Wigilia! W Polsce obchodzimy ją od XVIII wieku

– Opłatek ma w sobie wiele znaczeń – mówi zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Lubelskiej ks. Paweł Zdybel. – W tradycji katolickiej ten chleb symbolizuje czy odsyła nas do chleba eucharystycznego. Do mszy świętej, podczas której sam Pan Jezus mówi o tym, że ten chleb staje się jego ciałem i dzieli się dla nas. W ten sposób okazuje nam tę piękną miłość ofiarną. Dlatego my właśnie w tym szczególnym dniu (…) chcemy dzielić się tym opłatkiem. Wszystko po to, aby dzielić się z innymi naszą miłością, solidarnością i dobrocią – dodaje.

 

Tradycja dzielenia się opłatkiem jest znana w Polsce, ale występuje także w innych krajach, na przykład na Litwie czy Słowacji. W niektórych regionach Polski istnieje zwyczaj, aby dzielić się opłatkiem również ze zwierzętami. Ta tradycja podkreśla ich szczególną rolę w noc Bożego Narodzenia, ale także nawiązuje do legendy, że w wigilijną noc zwierzęta przemawiają ludzkim głosem.

Zapytaliśmy mieszkańców Lublina co mogą usłyszeć od swoich czworonożnych przyjaciół. – Moje zwierzęta podziękowałby, bo są adoptowane. Wszystkie: i kotki i piesek – mówi jedna z naszych rozmówczyń. 

CZYTAJ: Uwaga! Świąteczne potrawy mogą być groźne dla zwierząt

InYa / opr. PaW

Fot. pixabay.com

Exit mobile version