Cztery cechy ADHD i rola terapii online w leczeniu zaburzeń

pexels olly 920382 2024 12 17 124329

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, to obecnie jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń neurobiologicznych u dzieci i dorosłych. Charakteryzuje się, w dużym skrócie, trudnościami z koncentracją, impulsywnością oraz nadmierną aktywnością.

Jakie są cztery kluczowe cechy ADHD, oraz jaką rolę w leczeniu pełni psychoterapia online?

Terapia online w leczeniu ADHD

Terapia online to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla osób z ADHD, ale też dla wszystkich, którzy zmagają się z problemami organizacji czasu. Dzięki spotkaniom online pacjenci mogą korzystać ze wsparcia terapeuty bez konieczności dojazdu, co oszczędza czas i zmniejsza stres związany z logistyką. 

Psychoterapia online pozwala także na łatwiejsze dostosowanie sesji do harmonogramu pacjenta. Dzięki temu osoby z ADHD mogą odbywać sesje w momentach, które są dla nich najbardziej efektywne – np. w godzinach, gdy ich koncentracja jest najlepsza. 

Cztery cechy charakterystyczne ADHD

  1. Impulsywność 
    Jedna z najbardziej charakterystycznych cech. Osoby zmagające się z zaburzeniem ADHD często podejmują decyzje pod wpływem impulsu, co może prowadzić do konfliktów, problemów w pracy czy nauce, a także do ryzykownych zachowań. Impulsywność utrudnia również kontrolowanie emocji, co sprawia, że osoby z ADHD mogą łatwo wpadać w złość lub frustrację.
  1. Brak koncentracji
    Dla osób z ADHD trudności z koncentracją są codziennym wyzwaniem. Objawia się to łatwym rozpraszaniem się, trudnościami w dokończeniu zadań oraz problemami z utrzymaniem uwagi przez dłuższy czas. 
  2. Nadpobudliwość ruchowa
    Objawia się nieustanną potrzebą ruchu, trudnością w pozostaniu w jednym miejscu przez dłuższy czas oraz wykonywaniem wielu czynności w sposób chaotyczny. U dorosłych nadpobudliwość może przejawiać się także jako wewnętrzne napięcie i potrzeba ciągłego działania.
  3. Problemy z organizacją i planowaniem
    Osoby z ADHD często mają trudności z organizacją codziennych obowiązków. Problemy z planowaniem mogą prowadzić do frustracji zarówno u osoby z ADHD, jak i w jej otoczeniu. Brak wiedzy jak funkcjonuje osoba z ADHD oraz brak skutecznych strategii zarządzania czasem często nasilają stres.

Psychoterapia Online

ADHD to zaburzenie, które może znacząco wpływać na różne aspekty życia, ale dzięki odpowiedniemu wsparciu specjalistycznemu osoby zmagające się z tym wyzwaniem mogą poprawić swoje funkcjonowanie i jakość życia. Jeśli zauważasz u siebie cechy charakterystyczne dla tego zaburzenia — skontaktuj się ze specjalistą, który pomoże Ci określić czy i w jakim stopniu dotyczy Cię ten problem. 

Psychoterapeuci oferują wsparcie dostosowane do specyficznych potrzeb osób z ADHD. Korzystają z najnowszych metod terapeutycznych, które pomagają pacjentom w zarządzaniu impulsywnością i poprawie koncentracji. 

Terapeuci wspierają pacjentów w nauce strategii organizacyjnych i radzeniu sobie z codziennymi trudnościami, co pomaga pacjentom osiągać realne zmiany w życiu. 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version