43 lata temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, na terenie Polski wprowadzono stan wojenny. Obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego organizuje dziś lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Wydarzenia rozpoczną się działaniami edukacyjnymi skierowanymi do dzieci i młodzieży. Odbędzie się m.in. spotkanie ze świadkiem historii Zygmuntem Miszczakiem, projekcja filmu o najmłodszej ofierze stanu wojennego, będą prelekcje oraz możliwość skorzystania z aplikacji „Szybowcowa ‘87” – wirtualna drukarnia Solidarności Walczącej. Zaplanowano także przejazd zabytkowym autobusem MPK do dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych oraz pod pomnik Krzyż Wdzięczności przy Drodze Męczenników Majdanka. Początek o godz. 7.15 w różnych miejscach w Lublinie.
O godz. 14.15 na placu Litewskim zostanie zaprezentowana wystawa IPN „Stan wojenny 1981-1983”, a o godz. 17.00 przed Pomnikiem Konstytucji 3 Maja zostanie ułożony krzyż ze zniczy.
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z Wojciechem Jaruzelskim na czele wprowadziła w Polsce stan wojenny. W ten sposób komuniści chcieli spacyfikować Solidarność oraz domagający się wolności naród. Na ulicach miast pojawili się uzbrojeni milicjanci oraz wojsko. Zawieszono działalność wszystkich organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych. Internowano też około 10 tysięcy osób, wielu było represjonowanych lub trafiło na emigrację. Życie straciło około 100 osób. Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 roku.
PaSe / opr. WM
Fot. archiwum