Są takie miejsca w województwie lubelskim, skąd można obserwować Tatry, nawet te słowackie. Potrzebne są do tego odpowiedni sprzęt, pogoda, sporo cierpliwości i oczywiście wybór właściwego miejsca.
CZYTAJ: Zwolnij, chomiki! Nowe znaki na drodze w Lubelskiem
W przypadku naszego regionu, aby zobaczyć najwyższe polskie góry, najlepiej udać się na Roztocze Zachodnie albo na jego przedłużenie – Wzniesienia Urzędowskie w powiecie kraśnickim. Do dokonania takich obserwacji potrzebny jest aparat fotograficzny z odpowiednim teleobiektywem. Do aparatu można też podłączyć teleskop. A przy dużej dozie szczęścia do dokonania dalekich, wielokilometrowych obserwacji może wystarczyć nawet… aparat w smartfonie w połączeniu z lornetką. Choć z takim sprzętem zobaczyć z naszego regionu Tatry będzie raczej niełatwo.
Rekord w tej dziedzinie padł w styczniu 2024 roku, kiedy to Paweł Kłak wykonał fotografię z odległości 241,1 km. Rozstawił swój aparat w miejscowości Godziszów Pierwszy (powiat janowski) na Roztoczu Zachodnim i sfotografował między innymi Lodową Kopę, szczyt na Słowacji.
„Wyścig” o najdłuższą obserwację Tatr z Wyżyny Lubelskiej ruszył jednak już w 2018 roku. Wówczas to z gminy Zaklików (jeszcze na Podkarpaciu) uchwycono z 229,4 kilometrów Gerlach, najwyższy tatrzański szczyt. W 2020 roku rekord wzrósł już do 231,6 km, kiedy to Łukasz Wawrzyszko dokonał zdjęć Tatr w kilku punktów gminie Trzydnik Duży (powiat kraśnicki). W latach 2021-2023 padały kolejne rekordy. Punktami obserwacyjnymi wówczas były: Potok Wielki (233 km) i Potok-Stany (234 km) w powiecie janowskim, Polichna (236 km) w powiecie kraśnickim i Wierzchowiska Drugie (239,7 km) w powiecie janowskim.
W październiku 2024 kolejnej dalekiej obserwacji z Salomina (gmina Gościeradów, powiat kraśnicki) dokonał Kamil Gołąb, który uchwycił stamtąd Krywań odległy o 235 km i Hruby Wierch na Słowacji (dystans 233 kilometry).
A w listopadzie 2024 roku z punktu triangulacyjnego nad Wierzchowiskami Drugimi (w gminie Modliborzyce) „ustrzelił” Lodową Kopę, odległą o 240 km.
RL / opr. ToMa
Fot. pixabay.com