Znamy już laureatów „Żurawi 2024 – Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych”. To nagroda, która honoruje młodych twórców i animatorów kultury w kategoriach: „słowo”, „dźwięk”, „obraz”, „ruch” oraz „animacja kultury”.
W kategorii „słowo” nagrodę otrzymała Paulina Prokopiuk, aktorka i reżyserka teatralna, wiceprezeska fundacji Teatr Wschodni w Lublinie. Zadebiutowała na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach. Wyreżyserowała kilka spektakli nagrodzonych m.in. podczas 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.
– Moim językiem jest teatr, moją przestrzenią jest teatr. Gram na scenie, ale także reżyseruję, czyli jestem przed sceną. Tworzę też miejsce do pracy innym osobom. Tym, w czym czuję swoją misję, jest twórcze przetwarzanie rzeczywistości. Bardzo inspiruje mnie człowiek i jego przeżycia, doświadczenia, jego historia, ale także różne zjawiska, często zupełnie abstrakcyjne. Uwielbiam tworzyć z tego opowieść, którą potem widz ogląda. I wierzę, że ona go jakoś stymuluje – mówiła Paulina Prokopiuk.
CZYTAJ: Koń wpadł do rzeki. Ratowało go kilka zastępów strażaków
W kategorii „obraz” laureatem został Włodzimierz Maciejczyk, artysta intermedialny, malarz, rzeźbiarz oraz performer. Laureat kilkunastu nagród i wyróżnień, krajowych i międzynarodowych. W swoich pracach często łączy malarstwo z rzeźbą.
W kategorii „dźwięk” wygrał Kacper Majchrzak, artysta oraz producent muzyczny, działający pod pseudonimem Pacyfnativ. Samodzielnie pisze teksty, tworzy melodię, a także kręci teledyski. Tworzy muzykę łączącą różne gatunki: industrial, elektronikę, nową falę.
W kategorii „ruch” laureatką została Adrianna Sawczak, tancerka, choreografka i założycielka Teatru Tańca zMYsł (TTZ). Zrealizowała kilkanaście spektakli, performance’ów oraz filmów krótkometrażowych.
A w kategorii „animacja kultury” nagrodę otrzymał Mateusz Piłat. prezes Fundacji ArtSystem. To doświadczony instruktor teatralny, specjalizujący się w pracy z młodzieżą, od lat zaangażowany w tworzenie spektakli młodzieżowych i studenckich. Doświadczenie zdobywał również w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, gdzie odpowiadał za koordynację i realizację między innymi Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”, Centrum Nowego Cyrku czy Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca.
„Żurawie” to nagroda, która powstała w 2008 roku w audycji Studnia Akademicka Polskiego Radia Lublin. jej pomysłodawcą był redaktor Józef Szopiński. Od roku 2011 organizatorem imprezy jest Fundacja Kultury Audiowizualnej Beetle.
MMaz / opr. ToMa
Fot. Krzysztof Radzki