Ukraińcy mieszkający w Lublinie upamiętnili ofiary Wielkiego Głodu. Dziś (24.11) w Parafii Greckokatolickiej odbyła się liturgia poświęcona osobom, które straciły życie w wyniku działań komunistów i decyzji Józefa Stalina.
– To był sposób na zniszczenie ukraińskiego narodu – mówi ks. Stefan Batruch. – Zło, które powodowało tyle cierpienia niewinnego i tyle śmierci niewinnych nie zostało do końca w sposób właściwy ocenione i nazwane, nie zostało wykorzenione i powstrzymane. I to spowodowało, że to cyniczne wręcz zło – bo żeby do obywateli, którzy swoją pracą mieli urodzaj zboża, odbierać to zboże – to jest już taka forma deprawacji, nawet trudno w to uwierzyć.
CZYTAJ: Czołówka i w bok. Groźne zderzenie trzech samochodów [ZDJĘCIA]
W 1932-1933 roku na terenach współczesnej Ukrainy władze komunistyczne wywołały klęskę głodu, próbując zmusić Ukraińców do kolektywizacji rolnictwa. Szacuje się, że w wyniku tych działań zginęło od 3 do 10 mln osób.
InYa / opr. LisA
Fot. Iwona Burdzanowska
Pliki dźwiękowe
ks. Stefan Batruch

![Rolkarze opanowali Lublin! [ZDJĘCIA] 2 EAttachments96072112fe293ce220aec06a801a5730b351b18 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments96072112fe293ce220aec06a801a5730b351b18_xl-350x250.jpg)








