Tablica upamiętniająca mieszkańców pochodzenia żydowskiego zostanie w poniedziałek (18.11) odsłonięta w Urzędowie.
W 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej, w Urzędowie mieszkało około 40 żydowskich rodzin, co szacunkowo oznacza około 300 osób. 23 września 1939 roku, w wyniku polityki okupanta niemieckiego, dzieci żydowskie zostały usunięte ze szkół powszechnych. Od 5 stycznia 1940 roku Żydzi zostali zmuszeni do noszenia na lewym ramieniu opaski z gwiazdą Dawida.
CZYTAJ: Z własnej inicjatywy i za darmo. Mieszkaniec Hrubieszowa zrewitalizował pamiątkowe tablice [ZDJĘCIA]
W maju 1941 roku do Urzędowa przybyli Żydzi z Wąwolnicy, a pod koniec roku – około 70 Żydów z Wiednia. W czerwcu 1942 roku w miejscowości mieszkało więc 541 osób pochodzenia żydowskiego. Likwidacja getta nastąpiła w październiku 1942 roku. Wszyscy zdolni do pracy zostali przewiezieni do obozu w Kraśniku-Budzyniu, a pozostałych wywieziono do getta w Kraśniku, skąd w listopadzie tego samego roku trafili oni do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu.
W czasie okupacji niemieckiej śmierć poniosło 300 Żydów urzędowskich. Oprócz planowej eksterminacji, stanowiącej element Zagłady, wielu Żydów zginęło na ulicach miasta.
Okres wojny przeżyło zaledwie 5 osób wyznania żydowskiego z Urzędowa (3 Żydów i 2 Żydówki). Po wojnie wyjechali oni za granicę.
Uroczystość odsłonięcia tablicy rozpocznie się przy ulicy Rynek 12 w Urzędowie o godzinie 12:00.
EwKa / opr. ToMa
Fot. archiwum