O wyzwaniach związanych z zatrudnieniem osób z zaburzeniami psychicznymi rozmawiają eksperci w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.
Wśród podejmowanych tematów m.in. rola pracy w procesie leczenia oraz możliwości, jakie zyskują pracodawcy, zatrudniając osoby niepełnosprawne.
– Bardzo trudno uzyskać rzetelne dane, ile osób z zaburzeniami jest włączonych do rynku pracy – mówi konsultant wojewódzki w zakresie psychiatrii, profesor Hanna Karakuła-Juchnowicz. – Znalazłam tylko jedne dane, dane z GUS-u ile jest osób niepełnosprawnych i ile jest osób zatrudnionych – 10 procent. To jest bardzo, bardzo niewiele. Myślę, że w pracodawcach ten wizerunek osoby z zaburzeniami psychicznymi przedstawiany medialnie gdzieś pokutuje jako osoby niebezpiecznej, osoby, która jest nieprzewidywalna. Otóż nic bardziej sprzecznego. W momencie, kiedy przechodzą kryzys, są to osoby bardzo lojalne, oddane i wdzięczne za możliwość pracy.
CZYTAJ: „Podaruj Wigilię”. Każdy może pomóc samotnym seniorom
Konferencja „Zatrudnienia osób z niepełnosprawnością z zaburzeniami psychicznymi – obowiązek, przywilej czy prestiż” została zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.
InYa / opr. LisA
Fot. Piotr Michalski