Psychologowie o „niebieskich kartach”. Warsztaty w Lublinie

woman 6133583 1280 2024 10 18 172054 2024 11 09 131446

W Lublinie co roku rośnie liczba zakładanych niebieskich kart. W 2023 roku stwierdzono około tysiąca przypadków przemocy domowej, jednak w tym roku ta sama liczba została osiągnięta już w listopadzie.

– Ciężko jest oszacować ile realnie rodzin żyje w przemocy – mówi zastępca dyrektora Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie Adam Mołdoch. – Z punktu widzenia domostwa to może być przemoc ekonomiczna. Druga osoba nie otrzymuje należnych środków finansowych. Z punktu widzenia osób starszych – wydzielamy środki, zabieramy środki naszym seniorom ze świadczenia emerytalno-rentowego. Przemoc fizyczna. Przemoc psychiczna, której w tej chwili mamy najwięcej.

CZYTAJ: Dwuletnie dziecko zmarło, a cztery dorosłe osoby są w szpitalu w wyniku zatrucia

– To jest bardzo duży problem – mówią lubelscy psychologowie. – Często w gabinetach spotyka się ten temat nadużycia, przemocy, wykorzystania. Dobrze jest wiedzieć jak reagować, jak pomóc dziecku. Z jednej strony chodzi o zauważenie przemocy, z drugiej o zauważenie zaniedbań.

Dziś Fundacja Sempre a Frente zorganizowała w Lublinie nieodpłatne warsztaty dla psychologów w zakresie procedury zakładania Niebieskiej Karty. Wydarzenie odbyło się w ramach kampanii Dzieciństwo bez Przemocy.

Zgłaszać przemoc domową można na policję, ale także przez tzw. „Niebieską linię” pod numerem 800 120 002. Jest ona bezpłatna i czynna całą dobę.

InYa / opr. PrzeG

Fot. pixabay.com

Exit mobile version