Ponad 150 filmów w 9 dni. Rusza Lubelski Festiwal Filmowy

movie theater 4213751 1280 2024 11 22 092757

151 produkcji z 49 krajów będzie można zobaczyć podczas Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Rozpoczyna się 18. edycja jednego z największych w Polsce festiwali kina niezależnego. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest słowo.

W programie znalazło się 29 bloków filmów krótkometrażowych, w tym między innymi 15 bloków z 7 konkursów jurorskich, zestawy tematyczne poświęcone głównym trendom w światowej kinematografii i nocny pokaz horrorów.

Podczas 9 dni festiwalu, uczestnicy będą mogli zobaczyć, między innymi dwa klasyczne filmy z prelekcjami Piotra Korowskiego i dokument: „8. Dzień Chamsinu” poświęconych Markowi Hłasce, polską premierę filmu „Pirinha” Natashy Craveiro z Wysp Zielonego Przylądka czy też osiem filmów długometrażowych z konkursu „Dokus: Storytelling”.

Czym jest Lubelski Festiwal Filmowy?

Lubelski Festiwal Filmowy jest jednym z wydarzeń w Polsce prezentujących kino niezależne. Hasłem 18. edycji będzie „słowo”. Widzowie będą mogli poznać bliżej jego rolę w narracji filmowej i w przenoszeniu literatury na ekran.

Przez dziewięć dni zaprezentowanych zostanie 151 produkcji z 49 krajów, w tym krótkie metraże, filmy pełnometrażowe, dokumenty, animacje. Wśród bloków tematycznych są m.in. „Młodość kontra świat”, „Czekając na happy end”, „Ukraina dziś”, „Zoom na migracje”.

Premiera filmu „Pirinha”

Polską premierę podczas lubelskiego festiwalu będzie miał film „Pirinha” w reż. Natashy Craveiro z Wysp Zielonego Przylądka, który – jak napisano w zapowiedzi – jest oryginalnym połączeniem dokumentu i fikcji. Jego producentką jest Emilia Wojciechowska, z którą spotkanie zaplanowano w sobotę (23.11) po projekcji.

Film opowiada historię podróży młodej kobiety przez zakamarki podświadomości do odnalezienia siebie i pogodzenia się z przeszłością. – Na swojej drodze spotyka tak zwane „złe stworzenia” z folkloru Wysp Zielonego Przylądka, których tak bardzo bała się jako dziecko. Z czasem odkrywa, że prawdziwe zło ma korzenie w drugim człowieku – opisano w komunikacie.

Zostaną przyznane Złote Mrówkojady

Nieodłączną częścią festiwalu jest konkurs filmowy, w którym przyznawane są statuetki Złotych Mrówkojadów. W jury znajdą się Joanna Kos-Krauze, Adrian Apanel, Mateusz Demski. Wręczona zostanie też Nagroda im. Krzysztofa Szota oraz nagroda publiczności.

Wybrane wydarzenia w ramach festiwalu są bezpłatne. Na pozostałe obowiązują bilety. Pierwsze pokazy w Centrum Kultury w Lublinie o godz. 17:00.

Lubelski Festiwal Filmowy potrwa od 22 do 30 listopada w Centrum Kultury w Lublinie.

PAP / RL / EwKa / opr. AKos

Fot. materiał organizatora / pixabay.com

Exit mobile version