Karol Nawrocki jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta. Decyzję w Hali Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Krakowie ogłosił związany z prawicą historyk profesor Andrzej Nowak, w imieniu Obywatelskiego Komitetu Poparcia.
Karol Nawrocki jest prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Nie należy do żadnej partii politycznej.
Wybory prezydenckie odbędą się w maju, a kampania prezydencka oficjalnie rozpocznie się 8 stycznia. Wtedy marszałek Sejmu prawdopodobnie ogłosi datę wyborów.
CZYTAJ: Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta
41-letni Karol Nawrocki pochodzi z Gdańska. Jest historykiem, działaczem społecznym i samorządowcem, wiele lat pracował w Instytucie Pamięci Narodowej. Od 2017 do 2021 roku pełnił funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a od 2021 jest prezesem IPN.
W lutym tego roku znalazł się na liście osób poszukiwanych przez Rosję w związku z usuwaniem pomników upamiętniających obecność Armii Czerwonej na terenie Polski. Amatorsko trenował boks. Ma żonę, z którą wychowuje trójkę dzieci.
Nie należy do Prawa i Sprawiedliwości, ale jest jednoznacznie kojarzony ze środowiskami sympatyzującymi z partią Jarosława Kaczyńskiego.
Decyzję ogłoszono w Hali Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Krakowie. Dokładnie w tym samym miejscu, 10 lat temu, wskazał Andrzeja Dudę jako kandydata na prezydenta.
W Obywatelskim Komitecie Poparcia kandydata na Urząd Prezydenta RP dr. Karola Nawrockiego znalazło się 170 osób, m.in. prof. Grażyna Ancyparowicz, Anna Chodakowska, prof. Piotr Bogusławski, Maciej Łopiński, prof. Józef Oleński, Jadwiga Emilewicz, prof. Jan Żaryn, dr Tomasz Żukowski, prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, czy prof. Jerzy Żyżyński.
– Jestem gotowy zostać prezydentem, bo całe życie jestem z wami, jestem obok was, znam Polaków i rozumiem wasze potrzeby. Tak, jestem jednym z was, chcę zostać waszym prezydentem, bo wiem i rozumiem, że Polska, żeby mogła być, to musi być wielka. Bo trzeba bronić Polski, trzeba bronić naszych wartości, nie pozwolić na zabranie nam symboli i ograniczenie naszej suwerenności. Chcę zostać waszym prezydentem, bo sam ciężko przez całe życie pracowałem i pracuję, tak, jak i wy, drodzy Polacy, ciężko pracujecie i musicie mieć prezydenta, który też będzie dla was ciężko pracował – mówił Karol Nawrocki podczas spotkania w Krakowie.
Podziękował za poparcie Komitetowi Obywatelskiemu oraz obozowi Zjednoczonej Prawicy z Jarosławem Kaczyńskim na czele. – Dziękuję za zaufanie, a przede wszystkim dziękuję za odpowiedzialność, która pozwoliła, aby w imię budowania jedności poprzeć kandydata od zawsze bezpartyjnego, kandydata obywatelskiego – dodał.
Nawrocki uznał tę decyzję za wyraz dojrzałości i troski o dzisiejszą podzieloną Polskę. – Jako naród musimy podjąć wreszcie trud wygaszania wojny polsko-polskiej – oświadczył i poinformował, że zakończenie tej wojny jest jego pierwszą obietnicą i propozycją dla wszystkich Polaków.
Swojego kandydata wybrała też Koalicja Obywatelska. Prawybory wśród członków ugrupowania wygrał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Swój program ma przedstawić 7 grudnia w Gliwicach.
Wcześniej swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich ogłosili marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia, Sławomir Mentzen z Konfederacji oraz Marek Jakubiak reprezentujący koło Wolni Republikanie.
RL / IAR / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/Łukasz Gągulski