Naukowcy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej opracowali pierwszą na świecie grę psychoedukacyjną o udowodnionym naukowo działaniu obniżającym poziom stresu.
Gra STRESmisja nie wymaga użycia komputera, może w nią jednocześnie grać od jednej do dziesięciu osób, a dla długotrwałego efektu najlepiej sięgać po nią codziennie.
Patrycja Sawiska-Sikora, która była jedną z sześciu osób tworzących STRESmisję, przekonuje, że można ją zabrać ze sobą niemal wszędzie. „To jest gra analogowa – karcianka. W ramach niej znajdziemy 54 zadania, które są naukowo potwierdzonymi strategiami radzenia sobie ze stresem. I my wiemy też z przeprowadzonych badań, które robiliśmy wraz z zespołem na SWPS, że osoby, które grają w tę grę, poszerzają swój repertuar technik radzenia sobie ze stresem i wykorzystują je na co dzień” – dodała Sawiska- Sikora.
CZYTAJ: “Latający samochód” jak z science fiction. Stworzył go Polak [ZDJĘCIA]
Gra może mieć wpływ terapeutyczny, bo jak wyjaśnia doktor Edyta Bonk z SWPS – stres to jedno z najczęstszych wyzwań zdrowotnych współczesnego świata. „Według najnowszych raportów, 45 procent Polaków deklaruje, że w ciągu ostatniego roku doświadczyło silnego stresu kilka razy. Aż 35 procent z nich przyznaje, że byli tak bardzo zestresowani, że przez jakiś czas nie mogli chodzić do pracy”, dodaje doktor Bonk.
Naukowcy są na etapie komercjalizacji swojej gry. Na razie można ją kupić za pośrednictwem zbiórki crowdfundingowej na portalu wspieram.to. W planach jest też wydanie gry w formie planszówki, a także w wersji anglojęzycznej.
IAR / RL / opr. LisA
Fot. screen YT /wspieram.to