Osoby w wieku 17 lat będą mogły uzyskać prawo jazdy kat. B z ograniczeniami; młodzi kierowcy mają mieć okres próbny – powiedział w piątek minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Kierowcy, którzy nie zastosują się do czasowego zatrzymania prawa jazdy będą mogli ubiegać się o odzyskanie uprawnień po pięciu latach – poinformował.
W piątek minister infrastruktury Dariusz Klimczak, minister sprawiedliwości Adam Bodnar i minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak przedstawili propozycje zmian w przepisach ruchu drogowego.
CZYTAJ: Adam Bodnar zapowiedział zmiany przepisów dot. bezpieczeństwa na drogach
Nowe przepisy będą dotyczyły m.in. młodych kierowców. Ci, którzy po raz pierwszy zdobędą uprawnienia mają przejść okres próbny. W trakcie dwuletniego okresu obowiązywać ich będzie zerowy limit na alkohol, niższy limit maksymalnej prędkości – 80 km/h poza terenem zabudowanym, a na autostradach i drogach ekspresowych do 100 km/h.
Ponadto nowy kierowca, który przez dwa lata od uzyskania uprawnień popełni dwukrotnie wykroczenie, które będzie określone w rozporządzeniu jako najbardziej drastyczne, np. – jak powiedział Klimczak – „wyprzedanie na przejściu dla pieszych czy radykalne przekroczenie prędkości będzie miał wydłużony okres próbny o dwa lata”.
„To jest też dobra wiadomość dla kierowców, bo w wieku 17 lat będzie można uzyskać prawo jazdy kategorii B” – powiedział Klimczak. Taka osoba będzie miała jednak dodatkowe limity – przez pierwsze pół roku lub do ukończenia 18. roku życia będzie musiała jeździć z doświadczonym kierowcą. Kierowca ten ma mieć przynajmniej 24 lata i 5-letnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów.
Kolejna propozycja dotyczy kierowców, którym czasowo zatrzymano prawo jazdy. „Proponujemy, żeby osoba, która nie zastosuje się do zatrzymania prawa jazdy, a wsiądzie za kółko (…) mogła dopiero po pięciu latach ubiegać się o odzyskanie uprawnień” – wskazał.
Z kolei każdy kierowca, który na drodze jednojezdniowej, dwukierunkowej poza terenem zabudowanym, przekroczy dozwoloną prędkość o 50 km/h ma stracić prawo jazdy na trzy miesiące.
Także według zmienionych przepisów nie będzie możliwości redukcji punktów karnych za każde wykroczenie. W rozporządzeniu stworzony zostanie katalog najpoważniejszych wykroczeń.
Wprowadzone mają zostać również zmiany limitu prędkości na drogach publicznych dla ciągników rolniczych. Obecnie maksymalna prędkość poruszania się ciągników wynosi 30 km/h. Według proponowanych zmian limit ma wynosić 40 km/h.
PAP/ RL/ opr. DySzcz
Fot. PAP/Paweł Supernak