Lublin: kolejne mogiły wojenne przejdą renowację

pb010124 2024 11 02 210641

W listopadzie mają zakończyć się prace renowacyjne przy zabytkowych mogiłach wojennych w Lublinie – poinformował ratusz. Remont przeszły już groby nieznanych żołnierzy na cmentarzu przy ul. Głuskiej i pomnik w miejscu egzekucji Więźniów Zamku Lubelskiego przy ul. Północnej.

„W Lublinie aktualnie prowadzimy między innymi renowację Mogiły Ułanów i krzyża z Mogiły Legionistów – niezwykle cennych obiektów grobownictwa wojennego” – poinformował zastępca dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM w Lublinie Janusz Semeniuk. Renowacje mają zakończyć się w listopadzie.

CZYTAJ: „Świadectwo o zmarłych i o nas samych”. Trwa kwesta na cmentarzu przy ul. Lipowej [ZDJĘCIA, FILM]

Mogiła Ułanów znajduje się u zbiegu ul. Obywatelskiej z al. Spółdzielczości Pracy. Kwatera jest miejscem pochówku żołnierzy z korpusu ks. Józefa Poniatowskiego, którzy ponieśli śmierć w maju 1809 roku; prawdopodobnie leży tam siedmiu poległych. Pomnik przechodzi renowację i konserwację poszczególnych elementów i rzeźb. Planowana jest też rekonstrukcja skrzydeł oraz wymiana tynków z zabezpieczeniem masą mineralną przed wnikaniem wody.

Położona przy ul. Północnej Mogiła Legionistów to miejsce pochówku trzech żołnierzy Legionów Polskich, których 4 Pułk Piechoty i I Brygada na przełomie lipca i sierpnia 1915 r. stoczyły pomiędzy Lublinem a Jastkowem walki o przełamanie pozycji rosyjskich.

CZYTAJ: Kieszonkowcy nie śpią! Zachowajmy ostrożność na cmentarzach

„Krzyż składający się z trzech belek został wykonany z naturalnych konarów drzewa, stąd celem zabiegów jest przede wszystkim zatrzymanie dalszego niszczenia reliktu i podwieszenie krzyża w specjalnej metalowej ramie, która będzie stanowić również zabezpieczenie przed opadami” – podano w komunikacie.

Ratusz poinformował, że wkrótce rozpoczną się prace także przy pomniku poświęconym „Zaporczykom” na placu Zamkowym, który wzniesiono w 2003 r. Poświęcony jest on pamięci żołnierzy poległych w walce z hitlerowskim i komunistycznym zniewoleniem w latach 1943-1955. Prace będą polegały na oczyszczeniu pomnika, uzupełnieniu spoin oraz zaimpregnowaniu całego obiektu preparatem hydrofobowym.

Renowacje zakończyły się już przy grobach nieznanych żołnierzy na cmentarzu przy ul. Głuskiej oraz przy pomniku w miejscu egzekucji Więźniów Zamku Lubelskiego na ul. Północnej.

PAP/ RL/ opr. DySzcz

Fot. archiwum

Exit mobile version