KPRM: po serii audytów rząd planuje zmienić program wieloletni CPK

gccfmq wyaaivwt 2024 10 14 114130 750x375 2024 11 25 205447

Do końca roku rząd planuje przyjąć nowelizację uchwały ws. programu inwestycyjnego związanego z Centralnym Portem Komunikacyjnym (CPK) – wynika ze strony kancelarii premiera. Zmianie mają ulec ramy finansowe oraz czasowe projektu. Dodano, że to wynik audytów w spółce CPK.

Zgodnie z wpisem do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, w związku z aktualizacją „Programu inwestycyjnego Centralny Port Komunikacyjny Etap II” istnieje potrzeba zmiany ram finansowych oraz czasowych, a także warunków realizacji zamierzeń państwa w zakresie CPK na lata 2024–2032. Zmiana ma być wynikiem m.in. audytów wewnętrznych w spółce Centralny Port Komunikacyjny, w ramach których dokonano weryfikacji II etapu programu pod kątem jego urealnienia.

CZYTAJ: CPK: projekt budowlany nowego lotniska wraz z dworcem kolejowym jest gotowy

Jednocześnie projektowana uchwała ma potwierdzić założenia przyjęte wcześniej, w innych uchwałach dotyczących CPK, m.in. o koncepcji przygotowania i realizacji tej inwestycji.

Zgodnie z wpisem do wykazu, przygotowywany projekt uchwały zawiera działania polegające na kontynuacji prac przygotowawczych i projektowych, rozpoczęciu i zakończeniu zasadniczych robót budowlanych związanych z budową CPK, a także kluczowych inwestycji kolejowych, drogowych i projektów komplementarnych związanych bezpośrednio z uruchomieniem lotniska.

W projekcie uchwały mają się znaleźć informacje na temat zaplanowanych do osiągnięcia celów, harmonogramów realizacji oraz budżetów, a także określono sposób ich finansowania, w tym ze środków publicznych.

Należąca do Skarbu Państwa CPK, to spółka powołana do przygotowania i realizacji Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmującego budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz koordynacji i realizacji inwestycji towarzyszących, w tym nowej sieci linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury przesyłowej. Nadzór właścicielski nad nią sprawuje Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł.

PAP / RL / opr. WM

Fot. CPK X (Twitter)

Exit mobile version