VII Kongres Kultury Chrześcijańskiej od czwartku w Lublinie

hands 5441201 1280 2024 10 14 192502

Problemy demografii i migracji, szanse na pokój w Ukrainie, możliwości i zagrożenia stosowania sztucznej inteligencji – to niektóre z tematów VII Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, który w czwartek (17.10) rozpocznie się w Lublinie.

Hasło kongresu to „Przywracać nadzieję. Kultura chrześcijańska wobec kryzysów świata”.

Sekretarz kongresu ks. dr Tomasz Adamczyk powiedział, że kongresowe dyskusje będą próbą rozpoznania i poszukiwania odpowiedzi na liczne kryzysy, których obecnie doświadczamy – m.in. demograficznego, migracyjnego, kryzysu w Kościele, w obszarze nauki.

– Podczas kongresu pragniemy, wychodząc od tego, co trudne, nie poprzestawać na biernym oczekiwaniu lepszego jutra, lecz inspirować do dynamicznego zaangażowania w świat. To zaangażowanie powinno się opierać na głębokim przekonaniu o sensie i wartościach, które od wieków wyznaczały kierunki naszych działań i motywowały do aktywnego uczestnictwa w rozwiązywaniu problemów – powiedział.

Jak dodał, to nadzieja pozwala człowiekowi przezwyciężać trudności i z odwagą patrzeć w przyszłość, stąd hasło „Przywracać nadzieję”. – Istotnym elementem obrad kongresu będzie sprawa odbudowania wspólnoty opartej na solidarności i trosce o drugiego człowieka – zaznaczył ks. Adamczyk.

8 paneli dyskusyjnych o różnej tematyce

Obrady kongresu podzielono na osiem paneli dyskusyjnych poświęconych różnej tematyce, m.in. sytuacji współczesnej kultury, problemom demografii i migracji, perspektywom pokoju w Ukrainie. Tematami dyskusji będą też: źródła nadziei Kościoła czy meandry sztucznej inteligencji.

Wśród uczestników dyskusji będą m.in.: biskup diecezji sztokholmskiej, zaangażowany w dialog międzywyznaniowy kard. Anders Arborelius; filozof i politolog, kierownik Centrum Europejskiego na Narodowym Uniwersytecie „Akademii Kijowsko-Mohylańskiej” w Kijowie prof. Konstantin Sigov; socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Mirosława Grabowska; wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Andrzej Szeptycki; prymas Polski abp Wojciech Polak.

Potrwa do niedzieli

W ostatnim dniu, podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego w KUL, członkini Akademii Francuskiej, specjalistka filozofii politycznej prof. Chantal Delsol otrzyma doktorat honoris causa KUL.

Kongresowym obradom towarzyszyć będą m.in. otwarcie wystawy poświęconej Rodzinie Ulmów oraz koncert i pokaz filmowy.

Kongresy Kultury Chrześcijańskiej zainicjował na KUL abp Józef Życiński (1948-2011) jako spotkania ludzi kultury, intelektualistów z różnych krajów i dziedzin nauki. Ich celem jest rozwijanie twórczego dialogu Kościoła ze światem współczesnym. Pierwszy taki kongres odbył się w 2000 roku.

PAP / RL / opr. AKos

Fot. materiał organizatora / pixabay.com

Exit mobile version