Top 5 wydarzeń kulturalnych w regionie [7 października – 12 października]

img 20211011 194440 2024 10 07 103118

Film i spotkanie z twórcami 

Na seans obrazu „Mensch” i spotkanie z twórcami zaprasza Teatr Stary w Lublinie. W poniedziałek, 7 października pokaz wyreżyserowanego przez Pawła Wysoczańskiego obrazu o prof. Ludwiku Hirszfeldzie. 

Prace nad filmem “Mensch” trwały przez cztery lata, a zdjęcia były kręcone w USA, Szwajcarii, Niemczech, Serbii oraz w Polsce.  Na obraz składają się wywiady z czołowymi światowymi naukowcami, a także niepublikowane dotychczas materiały archiwalne. 

Prof. Ludwig Hirszfeld to wybitny uczony, światowej sławy biolog, lekarz. Wdrożył oznaczenie grup krwi jako 0, A, B i AB, oznaczył czynnik Rh, odkrył przyczynę konfliktu serologicznego oraz opracował zasady przetaczania krwi, co uratowało i nadal ratuje życie wielu ludziom. W 1950 roku był nominowany do Nagrody Nobla. 

Początek seansu o 18:00. Po projekcji odbędzie się rozmowa z twórcami. Spotkanie poprowadzi dziennikarz Polskiego Radia Lublin Józef Szopiński.

Fot. Teatr Stary w Lublinie

Konfrontacje Teatralne po raz 29.

Trwa 29. edycja Konfrontacji Teatralnych. Kluczową ideą podejścia do obecnych edycji jest odrodzenie „starego ducha” dla nowego festiwalu. Do tego nawiązuje hasło, które Konfrontacjom Teatralnym będzie towarzyszyć w tym roku. To „Powroty” – nawiązanie do powrotów do dużych form teatralnych, a także powrotów znanych artystów na festiwal. 

Gościem Festiwalu będzie w tym roku m.in. Andrzej Seweryn, Ewa Skibińska. Organizatorzy przygotowali świetny blok filmowy, przed nami spotkanie literackie, czytanie performatywne. 

– Przygotowaliśmy w tym roku 7 pełnoskalowych widowisk teatralnych – mówi Piotr Pękala, jeden z organizatorów. – Za każdym razem, także i w tym roku, mamy spektakl, który jest poniekąd flagowym spektaklem danego roku. W tym roku mamy wielki zaszczyt zaprezentować państwu w Lublinie dawno nieobecnego u nas Jana Klatę z nowym spektaklem „Folwark zwierzęcy”, który został zrealizowany przez niego w Katowicach. Skala tego spektaklu jest dosyć spora. To jest powrót do tego, co robiliśmy kiedyś.

We wtorek (08.10) mogą państwo zobaczyć spektakl zatytułowany „Nazywam się Anna Walentynowicz”. To  opowieść o współzałożycielce Wolnych Związków Zawodowych, która uczestniczyła w najważniejszych wydarzeniach w powojennej Polsce.  Dla wielu stała się legendą, bohaterką Sierpnia ‘80, inicjatorką „Solidarności:. Magazyn „Time” nazwał ją „matką polskiej niepodległości” i nadał tytuł Kobiety Roku 1980.  Mówiono o niej „niezłomna”, „uparta” i „ambitna”. Podziwiano ją i piętnowano.  Dlaczego zataiła prawdziwą metrykę i zmieniła wyznanie? Co przeżyła w czasie wojny? Z czym się musiała mierzyć jako samotna matka w komunistycznych realiach? O tym opowiada spektakl. Na scenie Agnieszka Przepiórska, Anna Gryszkówna. Początek w  Sali Widowiskowej Centrum Kultury w Lublinie o godzinie 19.00.

W środę (09.10) kolejny festiwalowy spektakl. Aktorzy Teatru Śląskiego sięgają po jedno z najważniejszych dzieł literatury europejskiej, by zapytać o uniwersalność mechanizmów politycznych dostrzeżonych i opisanych przez Orwella. Premiera „Folwarku zwierzęcego” odbyła się w kwietniu tego roku. To tekst, który wywraca światopogląd do góry nogami, stawia zwierzęta w rolach panów i oprawców. To opowieść o wyzysku obywateli, ofierze dla władzy. O tym, że lepiej nie kształcić „poddanych”, ponieważ będą za dużo zauważać i rozumieć. Na scenie zobaczymy kilkunastu aktorów. Za reżyserię, adaptację i opracowanie muzyczne odpowiada Jan Klata. Kostiumy i scenografię przygotowała Justyna Łagowska. Początek spektaklu o 19:00 w Sali Operowej CSK w Lublinie.

A w czwartek Czytelnia Dramatu zaprasza do Sali Kameralnej Centrum Kultury w Lublinie na czytanie performatywne sztuki “Brylant”. Następnie odbędzie się spotkanie z autorką sztuki, Małgorzatą Sikorską-Miszczuk i twórcami. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

Fot. Konfrontacje Teatralne Facebook

Ostałowska i Gonera w Teatrze Starym

Dominika Ostałowska i Robert Gonera w środę (09.10) będą gośćmi Teatru Starego. Na deskach polska poezja miłosna w wykonaniu aktorów. W programie słowno-muzycznym pod tytułem „Pocałunek-Krajobraz” wiersze łączące literackie epoki od Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Tadeusza Boya Żeleńskiego, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, aż po Agnieszkę Osiecką.

Na scenie aktorom towarzyszyć będzie muzyka na żywo Ygora Przebindowskiego, ale i sztuka – obrazy Malczewskiego, Łempickiej, Nowosielskiego, Boznańskiej czy Beksińskiego.

Początek o godzinie 19:00 w Teatrze Starym w Lublinie.

Fot. Teatr Stary w Lublinie

Kraina czardasza w Operze Lubelskiej

Kraina czardasza nie istnieje w sensie geograficznym. Świat ten stworzył węgierski kompozytor operetkowy. Bohaterowie zamieszkujący „Krainę czardasza” mieszkają w pałacach, są stałymi bywalcami kabaretów, szukają ciągle idealnej miłości, zakochują się, zdradzają, tracą fortuny… Zwykle jednak wszystkie te zawirowania kończą się szczęśliwie…

Opera Lubelska w piątek (11.10) i sobotę (12.10)zaprasza na to widowisko. Za reżyserię odpowiada Artur Hofman. Przestrzeń Opery Lubelskiej wypełni się muzyką. Na scenie pojawią się soliści i balet. W całym spektaklu udział weźmie ponad setka artystów. Wśród nich wybitne śpiewaczki: Dorota Laskowiecka-Urban, Kamila Lendzion, Dorota Szostak Gąska. Zagra orkiestra symfoniczna po batutą Łukasz Sidoruka.

Operetka „Księżniczka czardasza” Emmericha Kálmána jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej wystawianych na światowych scenach muzycznych.

Początek o 18:00 w Operze Lubelskiej.

Fot. Opera Lubelska

„Dźwiękowe impresje romantyzmu”

W piątek (11.10) w Filharmonii Lubelskiej „Dźwiękowe impresje romantyzmu”. To tytuł koncertu symfonicznego, a w programie muzyka Brahmsa, Dobrzyńskiego i Schumanna.

Trzeba zauważyć, że wkład Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego w polską muzykę pozostanie nieoceniony. Już od najmłodszych lat towarzyszył on ojcu-dyrygentowi. Asystował mu w pracy z orkiestrą oraz na lekcjach muzycznych. Jako nastolatek musiał niejednokrotnie stawać za pulpitem dyrygenckim, gdy ojciec nie mógł pełnić swoich obowiązków.

Na scenie wystąpią Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej oraz pianista Szymon Nehring.

Koncert „Dźwiękowe impresje romantyzmu” rozpocznie się o 19:00 w Filharmonii Lubelskiej.

Fot. Iwona Burdzanowska

AB / opr. ToMa

 

Fot. tytułowe archiwum RL

Exit mobile version