Świdnik świętuje w tym roku 70. rocznicę nadania praw miejskich. – A jest to miasto idealne – oceniają sami mieszkańcy.
– Czuję się tu bardzo dobrze, wszystko jest blisko. Super się mieszka w tym mieście. Uważam, że świdniczanie mają pewne poczucie jedności. Chyba wzięło się to od zakładu (PZL-Świdnik) i od historycznych wydarzeń. Jest tu duże poczucie wspólnotowości – mówią mieszkańcy.
CZYTAJ: Nowe miejsca pracy w Świdniku. Niemiecka fabryka otwarta [ZDJĘCIA]
– Ostatnie trzy dekady minęły pod znakiem rozwoju – dodaje burmistrz Świdnika Marcin Dmowski. – Jest dużo zieleni, bardzo spokojnie, bezpiecznie, ale przede wszystkim jest tu praca. Bardzo dobrze funkcjonują zakłady lotnicze, rozwija się Strefa Aktywności Gospodarczej. Na 70-lecie można sobie życzyć dalszego rozwoju miasta, ale myślę, że już jesteśmy w pięknym punkcie.
W Miejskim Ośrodku Kultury przy alei Lotników Polskich odbyła się gala z okazji 70-lecia miasta. Ponad 100 osób i instytucji otrzymało podziękowania za wkład w rozwój Świdnika.
– Nadaliśmy tytuły “Zasłużony dla Miasta Świdnika” – mówi burmistrz miasta Marcin Dmowski. – Bardzo zależało mi na tym, aby ta gala pokazała jak Świdnik łączy, a nie dzieli. Szczególnie dzisiaj. Zawnioskowałem do Rady Miasta o przyznanie tytułu “Zasłużony dla Miasta Świdnika” wszystkim burmistrzom z okresu wolnej Polski: Stanisławowi Skrokowi, Ryszardowi Sudołowi, Krzysztofowi Michalskiemu i najdłużej sprawującemu tę funkcję Waldemarowi Jaksonowi.
Historia miasta ściśle wiąże się z tutejszą Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego – dzisiejszym PZL-Świdnik. Ruszyła ona w 1951 roku. W tym samym roku powstały pierwsze bloki mieszkalne. W 1954 r. Świdnikowi nadano prawa miejskie.
TSpi / opr. ToMa