Rodząc w lubelskim szpitalu można pomóc innym

krew pepowinowa przekazywanie 2024 10 21 092031

Od 21 do 23 października 2024 roku kobiety rodzące w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie będą miały możliwość oddać krew pępowinową do banku publicznego, a każdy chętny będzie miał okazję zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.

Jest to możliwe dzięki udziałowi szpitala w corocznej akcji Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM) organizowanej wspólnie z Fundacją DKMS.

– Krew pępowinowa jest bezcennym darem dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego – mówi kierująca Klinicznym Oddziałem Położnictwa, Perinatologii i Chorób Kobiecych, prof. dr hab. n. med. Bożena Leszczyńska-Gorzelak: – Chcę podkreślić, że procedura pobrania krwi jest neutralna i w pełni bezpieczna dla matki i noworodka. Pozyskane z krwi komórki macierzyste będą mogły być wykorzystane w leczeniu chorób onkologicznych czy hematologicznych, zaś komórki mezenchymalne mogą posłużyć do leczenia regeneracyjnego na przykład w neurologii czy kardiologii. Komórki, o których mówimy, są multipotencjalne, tzn. zachowują zdolność do różnicowania się tak jak we wczesnym okresie życia płodowego. Ich zdolności regeneracyjne są 10-krotnie większe niż komórki pozyskane ze szpiku kostnego czy z krwi obwodowej.

CZYTAJ: „Martwimy się o przyszłość”. Akademia Nauk Stosowanych zainaugurowała rok [ZDJĘCIA] 

– Celem akcji jest nie tylko zwiększenie bazy zarejestrowanych dawców szpiku i pozyskanie próbek krwi pępowinowej do banku publicznego, ale także podniesienie świadomości społecznej na temat kluczowej roli komórek macierzystych w leczeniu chorób hematologicznych, onkologicznych i metabolicznych – tłumaczy rzeczniczka szpitala Alina Pospischil.

Z pozyskanych jednostek krwi pępowinowej będą mogły skorzystać osoby potrzebujące terapii komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej z Polski i Świata. Krew pobierana jest za zgodą mamy. Jest to bezpieczna i bezbolesna procedura. Po narodzinach dziecka i urodzeniu łożyska odpowiednio wyszkolony personel dezynfekuje sznur pępowinowy i pobiera krew pozostałą w pępowinie i łożysku. Materiał zostaje opisany i zabezpieczony do transportu.

Szczegóły można znaleźć na stronie www.usk4.lublin.pl.

LeW/ opr. DySzcz

Fot. Polski Bank Komórek Macierzystych/ www.usk4.lublin.pl

Exit mobile version