Rozmaitymi kanałami zabiegamy o uwolnienie naszych rodaków więzionych przez reżim Łukaszenki, przede wszystkim Andrzeja Poczobuta – podkreślił w środę (30.10) w Senacie szef MSZ Radosław Sikorski. Wyraził nadzieję, że Poczobut “w nieodległej przyszłości” dołączy do prac Polonijnej Rady Konsultacyjnej.
Szef MSZ powiedział w Senacie, że szczególną troskę wzbudza sytuacja naszych rodaków na Wschodzie. “Mówiąc w pewnym uproszczeniu, o ile na Zachodzie mamy do czynienia z migrantami, którzy wyjechali z Polski, o tyle na Wschodzie z Polakami, którym odjechała Polska. Ze względu na zmiany granic, zsyłki, wywózki wielu Polaków wbrew własnej woli znalazło się poza ojczyzną” – mówił Sikorski. Zaznaczył, że często jedynym wsparciem finansowym, jakie otrzymują organizacje polonijne działające na Wschodzie, jest to, jakie otrzymują ze strony polskich władz.
Zadeklarował, że działania o charakterze humanitarnym, takie jak dofinansowanie leczenia i rehabilitacji osób starszych lub pomoc żywnościowa, będą rozbudowywane, a na znaczeniu zyskają także te projekty i inicjatywy, które ułatwią takim osobom dostęp do świadczeń trudno dostępnych lokalnie, w tym form aktywizacji seniorów.
“Rolą resortu pozostaną polityczne zabiegi o to, aby nasi rodacy, zwłaszcza ci mieszkający w Rosji i na Białorusi, mieli możliwość zachowania polskiej tożsamości mimo utrudnień stwarzanych przez autorytarne władze tych państw – w tym przez zastraszanie i zatrzymania. Rozmaitymi kanałami zabiegamy o uwolnienie naszych rodaków więzionych przez reżim Łukaszenki, przede wszystkim Andrzeja Poczobuta, skazanego w sfingowanym procesie na osiem lat kolonii karnej” – powiedział szef MSZ.
Zwracając się do marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wyraził wdzięczność za powołanie Andrzeja Poczobuta do Polonijnej Rady Konsultacyjnej. “Wierzę, że w nieodległej przyszłości będzie mógł aktywnie dołączyć do jej prac” – powiedział Sikorski.
PAP/ RL/ opr. DySzcz
Fot. PAP/Marcin Obara