Wolontariusze Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w środę (09.10) wysprzątają cmentarz żydowski w Piaskach. Celem akcji jest nie tylko uprzątnięcie zaniedbanego terenu, ale przede wszystkim pielęgnowanie pamięci o miejscach, które są świadkami tragicznych wydarzeń z przeszłości.
Cmentarz żydowski w Piaskach to miejsce, gdzie podczas drugiej wojny światowej naziści dokonali zbiorowych egzekucji. Największe z nich miały miejsce w latach 1942-1943, w czasie likwidacji getta. Według różnych źródeł na cmentarzu rozstrzelano od kilkuset do około 2 tysięcy Żydów, których ciała pochowano w miejscu kaźni.
CZYTAJ: Wieża spadochronowa i wieża ciśnień w Dęblinie wpisane do rejestru zabytków
Cmentarz na przestrzeni lat uległ destrukcji – zniknęły niemal wszystkie nagrobki, rozebrano ogrodzenie, a w okresie PRL zasadzono na jego terenie drzewa. W 1983 roku stan cmentarza oceniono jako „bardzo zły”, a w jednym z jego rogów powstało śmietnisko.
W latach 90. dzięki organizacjom żydowskim z Bawarii na cmentarzu ustawiono pomnik ku czci ofiar Zagłady. W 2017 roku Stowarzyszenie „Studnia Pamięci” przeprowadziło na cmentarzu prace porządkowe i dokumentacyjne w ramach projektu „Ogrodnicy Pamięci”, a Fundacja „Zapomniane” oznaczyła jeden ze zbiorowych grobów drewnianą macewą.
Akcja sprzątania rozpocznie się o godzinie 10.00.
EwKa / opr. PrzeG
Fot. pixabay.com