Posiedzenie aresztowe dot. posła Romanowskiego – 28 listopada

romanowski 140723 001 2024 10 24 114607

Posiedzenie aresztowe dot. posła Romanowskiego, któremu prokuratura zarzuca m.in. ustawianie konkursów na pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości, wyznaczono na 28 listopada – dowiedziała się PAP w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa. Sprawę w jednoosobowym składzie rozpozna sędzia Monika Louklinska.

Wniosek o aresztowanie na okres trzech miesięcy posła Marcina Romanowskiego (PiS) skierowała 16 października Prokuratura Krajowa do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa.

CZYTAJ: Rzecznik Prokuratury Krajowej: Romanowskiemu ponownie zarzucono 11 czynów

W ocenie PK, konieczność zastosowania aresztu wobec podejrzanego polityka wynika z uzasadnionej obawy mataczenia i utrudniania przez niego śledztwa, a także z realnej groźby wymierzenia mu surowej kary – nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Sprawę w jednoosobowym składzie ma rozpoznać sędzia Monika Louklinska.

Obrona polityka krytykuje wskazywane przez prokuraturę powody, dla których Romanowski ma być aresztowany, m.in. obawę mataczenia. “Prokuratura naprawdę zabezpieczyła ten materiał (dowodowy – PAP) w taki sposób, że może sobie weryfikować kwestie dotyczące stanu faktycznego” – mówił obrońca Romanowskiego mec. Bartosz Lewandowski.

CZYTAJ: Romanowski: prokurator bezprawnie zmienił zakres zarzutów, wykraczając poza zakres wniosku

Ponadto – jak przypomniał adwokat – od 15 lipca Romanowski zna treść zarzutów, ponieważ wówczas prokuratura mu je po raz pierwszy przedstawiła – po zatrzymaniu posła tego dnia. Następnie – od 16 lipca – zarówno polityk, jak i jego obrona systematycznie zapoznawali się z aktami sprawy. “Pomimo tego (…) Romanowski nie destabilizował toku tego postępowania, nie podejmował jakichkolwiek działań mających charakter utrudniania, mataczenia, czyli tego, co prokuratura podnosi” – wskazał.

Prokuratura Krajowa zarzuca Romanowskiemu – politykowi Suwerennej Polski, posłowi klubu PiS, który w latach 2019-2023 był wiceszefem MS nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości – popełnienie 11 przestępstw m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu na kwotę ponad 112 mln zł.

PAP/ RL/ opr. DySzcz

Fot. archiwum

Exit mobile version