Połączyli siły i zaprojektowali nową przestrzeń w lubelskim ośrodku szkolno-wychowawczym

hands 2847508 1280 2024 10 07 213101

Lubelscy studenci zaprojektowali nową przestrzeń w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Lublinie. Wszystko w ramach projektu MATCH organizowanego przez Urząd Miasta Lublin. W pomysł zaangażowali się również między innymi uczniowie z liceum plastycznego im. Cypriana Kamila Norwida oraz żacy z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji.

CZYTAJ: “Rodzice rodzicom”. Niezwykły projekt wspiera opiekunów osób niepełnosprawnych [ZDJĘCIA]

– Wcześniej swoje potrzeby na nową przestrzeń zgłaszali nam podopieczni ośrodka nr 1 – mówi koordynator projektu MATCH, Jacek Jakubowski. – Studenci zaprojektowali układ funkcjonalny i przestrzeni łączącej dwa skrzydła internatu, a uczniowie liceum plastycznego zaprojektowali grafiki, które następnie przenieśli na ściany. W tym wypadku zmieniła się przestrzeń z typowo szkolnej, gdzie mówimy o lamperiach, jakichś farbach olejnych na ścianach, na rzecz jasnych przestrzeni, które są wyposażone w przyjazne meble.

Projekt MATCH realizowany jest od 2020 roku. Jego celem jest łączenie studentów kierunków artystycznych i kreatywnych z przedsiębiorcami szukającymi nowatorskich rozwiązań.

Nowa przestrzeń powstała w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1. Za projekt graficzny ścian i malowanie byli odpowiedzialni uczniowie z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida, natomiast projekt aranżacji przestrzeni przygotowali studenci kierunku projektowanie wnętrz Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie przy wsparciu projektantów ze sklepu IKEA w Lublinie.

W procesie zmiany przestrzeni wspólnej internatu udział brali także podopieczni SOSW nr 1. To oni zgłaszali swoje pomysły, zarówno w fazie przygotowawczej, w której określane były główne funkcje miejsca, jak i projektowej. Wszystko po to, aby nowa przestrzeń była nie tylko przyjemna i funkcjonalna, ale przede wszystkim odpowiadała ich potrzebom i stylistyce. Podczas warsztatów przygotowali też rysunki, z których niektóre elementy zostały zaadaptowane do projektu i pojawiły się w nowo zaaranżowanej przestrzeni. Partnerem projektu MATCH jest centrum handlowe Skende, które od ponad roku współpracuje na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, wspierając między innymi młodzież, która uczy się w SOSW nr 1. Uczestnicząc w tej inicjatywie, Skende pokryło koszty malowania, a sklep IKEA zapewnił niezbędne wyposażenie do urządzenia przestrzeni.

MaTo / opr. AKos

Fot. pixabay.com

Exit mobile version