Mieszkańcy województwa lubelskiego mogą skorzystać z pierwszego w Polsce programu bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku raka płuca realizowanych za pomocą Mobilnego Centrum Niskodawkowej Tomografii Komputerowej. To nowoczesne rozwiązanie, które pozwala dotrzeć do osób z grup ryzyka, zamieszkujących tereny oddalone od dużych ośrodków diagnostycznych.
CZYTAJ: Pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19 pojawią się w Polsce do 15 października
– Program pozwala na wykrycie zmian w płucach na wczesnym etapie rozwoju choroby – mówi kierownik Kliniki Pulmonologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie, profesor Janusz Milanowski. – Jeśli na wczesnym etapie rozpoznamy tę chorobę, jest szansa na całkowite wyleczenie. Druga wyjątkowość tego programu polega na tym, że skierowany jest do mieszkańców „obwodowych” miejscowości w województwie lubelskim, ponieważ ludność Lublina została przebadana dokładnie, bo takie programy były realizowane na terenie miasta. Zaistniała potrzeba, żeby skierować następne programy do osób, które mają mniejszy dostęp do tego typu badań.
Badanie polega na wykonaniu niskodawkowej tomografii komputerowej bez podania kontrastu, nie trzeba się do niego przygotowywać, a cała procedura trwa około 10 minut.
Badania są prowadzone we Włodawie, Tarnogrodzie, Milejowie-Osadzie, Parczewie, Janowie Lubelskim, Kraśniku, Niemcach i Chełmie. W programie biorą udział specjaliści Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie.
Szczegóły na stronie internetowej szpitala.
MaK / opr. ToMa
Fot. www.usk4.lublin.pl