O kulturze ludowej teraz i w przyszłości. Seminarium w Celejowie

461204181 122122074212386061 8178743151303871227 n 2024 10 25 085714

Seminarium „Kultura ludowa w Polsce – teraźniejszość i przyszłość, problemy i doświadczenia” trwa w Celejowie. To drugi dzień wydarzenia.

W spotkaniu biorą udział osoby z 16 regionów Polski, które na co dzień zajmują się badaniem, prezentacją, promocją i ochroną materialnych oraz niematerialnych dóbr kultury ludowej. To zarówno teoretycy – naukowcy, jak i praktycy – instruktorzy, animatorzy, liderzy, twórcy ludowi działający w różnych organizacjach i instytucjach kultury.

Wśród uczestników jest Michał Umławski, założyciel Fundacji Dudziarze.eu.

– Często się wymieniamy doświadczeniami. Gdzie można jakieś pieniądze zdobyć np. na zakup instrumentów. To jest ważne, że w tym środowisku możemy ze sobą rozmawiać. Wspólnie budować tę tradycję regionów Polski.

CZYTAJ: „Dziewczyny w grze!”. Program dla maturzystek zafascynowanych gamingiem

– Wspólnie chcemy odpowiedzieć sobie na pytanie jak wygląda obecny stan kultury ludowej w naszym kraju i jakie są perspektywy jego rozwoju w przyszłości – mówi Iwona Niewczas, członek Rady Programowo-Naukowej Fundacji Etno. – Jak wyglądają problemy w zachodniej Polsce, a jak np. na Lubelszczyźnie. Czy generalnie w ogóle są takie województwa, gdzie problemów z kulturą ludową nie ma. Chcemy też wspólnie działać, aby te domy kultury, ośrodki kultury, fundacje, które działają na rzecz kultury ludowej, zintegrowały się, pisały wspólne projekty.

Seminarium towarzyszy wystawa pt. „Gwiozdy, leluje, kodry – polska wycinanka ludowa”.

Wydarzenie organizowane przez Fundację Etno i Stowarzyszenie Twórców Ludowych odbywa się w Celejowie.

SzyK / opr. PrzeG

Fot. Fundacja Etno FB

Exit mobile version