Kto musi przestawić zaświadczenie o niekaralności pracując z dziećmi?

pexels pixabay 262103 2024 10 04 125335

Jednym z postanowień tzw. ustawy Kamilka jest konieczność przedstawienia zaświadczenia o niekaralności. Chodzi głównie o weryfikację przestępstw przeciwko małoletnim. 

– Takie zaświadczenie przed dopuszczeniem do pracy, muszą przedstawić osoby, których działalność ma związek z: wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich lub opieką nad nimi – tłumaczy Radiu Lublin adwokat Krzysztof Klimkowski.

Jak tłumaczy adwokat: – Oczywiście komentarze do tej ustawy czy jej interpretacja będą wskazywały dokładnie, jakie grupy zawodowe są zobowiązane do stosowania tych przepisów. Przepisy wskazują jednoznacznie, że chodzi o opiekę nad małoletnimi, czyli byłyby to osoby do działalności związanej z opieką nad małoletnimi. Zobaczymy, jak będzie w przypadku stosowania przepisów prawa w praktyce. Chciałem zaznaczyć, że zwolnieni z takiego obowiązku są osoby znane rodzicowi małoletniego bądź jego przedstawiciele ustawowi. 

CZYTAJ TAKŻE: Wchodzi w życie tzw. ustawa Kamilka. Ma na celu ochronę małoletnich przed przemocą

Chodzi tu na przykład o sytuację, w której rodzic jest opiekunem wycieczki czy szkolnej zabawy. Wówczas, pomimo faktu, że dokonuje on opieki nad małoletnimi, nie musi przedstawiać zaświadczenia o niekaralności.

O przedstawienie zaświadczeń o niekaralności są proszeni także pracownicy uczelni wyższych.

O szczegółach mówi rzecznik Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Aneta Adamska. – Zgodnie z ustawą lex Kamilek pracownicy zatrudnieni po 15 lutego tego roku, którzy w zakresie obowiązków mają możliwość kontaktu z małoletnimi, muszą przejść weryfikację w rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym i przedstawić stosowne zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego. Jest to warunek niezbędny, aby nauczyciel akademicki mógł prowadzić zajęcia, a pracownik dziekanatu zajmować się sprawami niepełnoletnich studentów – wskazuje Adamska.

Jak zaznacza adwokat Klimkowski, komentarze do tej ustawy czy jej interpretacja, będą wskazywały dokładnie, jakie grupy zawodowe są zobowiązane do stosowania tych przepisów.

EwKa / RL / opr. KS / WM

Fot. Pixabay, CCO, pexels.com

Exit mobile version