Oddać krew pępowinową do banku publicznego będą mogły pacjentki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. Jest to cykliczna akcja lecznicy organizowana wspólnie z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych.
– Krew pępowinowa jest stosowana w leczeniu około 80 chorób krwi – mówi konsultantka Polskiego Banku Komórek Macierzystych Edyta Domin. – Są to m.in. białaczki limfoblastyczne, są to białaczki szpikowe, jest to niedokrwistość, szpiczaki, głównie choroby krwi. Na tę chwilę możemy założyć, że krew może być przechowywana bezterminowo. Najstarsza próbka, która została rozmrożona i podana pacjentowi, miała 20 lat. Jakość materiału nie uległa zmianie.
CZYTAJ: Rodząc w lubelskim szpitalu można pomóc innym
– Jest to procedura bezpieczna dla rodzącej kobiety – mówi położna oddziałowa Traktu Porodowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie Agnieszka Szczepanowska. – Procedura jest bardzo prosta. Wygląda to w ten sposób, że w momencie, kiedy urodzi nam się dziecko, jest ono odpępniane, rodzi się łożysko i już z tego urodzonego łożyska, z pępowiny, pobieramy do specjalnie przygotowanego zestawu krew pępowinową.
Polski Bank Komórek Macierzystych organizuje akcję pobierania krwi pępowinowej w największych miastach w Polsce. W Lublinie inicjatywa potrwa do środy, 23 października.
InYa / opr. WM
Fot. Polski Bank Komórek Macierzystych