Kredyt na samochód? Sprawdź, jak go otrzymać i nie nadwyrężyć budżetu

glowne 2 2024 10 10 151151

Marzysz o nowym samochodzie, ale koszt jego zakupu znacznie przewyższa Twoje oszczędności? Obecnie to żaden problem. Możesz zdecydować się na kredyt samochodowy. Jest to popularne rozwiązanie, które pozwoli Ci stać się właścicielem upragnionego pojazdu, nie obciążając przy tym domowego budżetu. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać kredyt na zakup auta. Dowiedz się także, jak wybrać dopasowaną ofertę bankową.

Czy warto zdecydować się na kredyt na auto?

Kredyt na samochód to jeden z produktów finansowych, który banki proponują swoim klientom. Pozyskane w jego ramach środki kredytobiorca może przeznaczyć wyłącznie na zakup pojazdu. Dotyczy to jednak nie tylko auta, ale również:

Co więcej, środki mogą zostać także wykorzystane na zakup np. motorówki. Osoba decydująca się na takie zobowiązanie powinna być świadoma, że bank zabezpiecza swoje interesy na finansowanym pojeździe. Oznacza to, że jeśli – jako kredytobiorca – przestaniesz spłacać raty, bank może zająć i zlicytować auto.

Kredyt samochodowy dostępny jest dla każdej osoby pełnoletniej. Warto jednak zaznaczyć, że banki wymagają przedstawienia udokumentowanego źródła stałego dochodu i określonego stażu pracy. Istotna jest także zdolność kredytowa. W praktyce oznacza to, że zaciągnięcie kredytu przez młodą osobę, która dopiero rozpoczęła pracę, będzie utrudnione, a czasem nawet niemożliwe. Wszystko jednak zależy od tego, ile zarabiasz i gdzie pracujesz.

Co jest lepszym wyborem – kredyt, leasing czy wynajem długoterminowy?

Zakup samochodu za gotówkę nie zawsze jest możliwy z uwagi na wysokie ceny nowych modeli pojazdów. Można jednak skorzystać z różnych opcji finansowania zewnętrznego. Jest to m.in. kredyt, podpisanie umowy leasingowej lub wynajem długoterminowy. Które z tych rozwiązań jest najlepsze? Wiele zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.

Łączy elementy kredytu i dzierżawy pojazdu. Kierowca może poruszać się autem na określonych warunkach. Nie jest właścicielem auta, a jedynie jego użytkownikiem. Po zakończeniu umowy zyskuje on jednak możliwość jego wykupienia od leasingodawcy. Dopiero wtedy pojazd przechodzi na jego własność.

W przypadku wynajmu długoterminowego osobie wypożyczającej pojazd przysługuje prawo do korzystania z niego na zasadach określonych w umowie. Czas jej trwania to zwykle od 1 roku do 5 lat. Poruszający się samochodem jest zobligowany do uiszczania comiesięcznej raty. Po wygaśnięciu umowy, pojazd wraca do właściciela. Możliwe jest podpisanie nowej umowy na ten sam lub inny pojazd. Zdarza się, że wynajem określa limit kilometrów, jakie można pokonać rocznie.

W tym przypadku możesz sfinansować dowolne auto – niezależnie od jego ceny, pod warunkiem odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Co więcej, zdarza się, że banki decydują się również udzielać tego zobowiązania na zakup pojazdu używanego. W tym przypadku konieczne jest spełnienie kilku dodatkowych kryteriów, które dotyczą m.in. rocznika samochodu.

Ocena zdolności kredytowej – to warto wiedzieć

Zdolność kredytowa określa maksymalną kwotę kredytu, jaką wnioskujący może zaciągnąć i spłacić w przyszłości. Przy jej obliczaniu banki opierają się na różnych czynnikach i oceniają, jak przedstawia się ogólna sytuacja finansowa klienta.

Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu i wybrać najlepszą ofertę?

Decyzja związana z kredytem na zakup samochodu powinna być przemyślana. Nie należy podejmować jej pod wpływem impulsu ani tym bardziej decydować się na przypadkową ofertę bez zapoznania się z innymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Warto skorzystać z darmowych narzędzi internetowych dostępnych dla każdego, jakimi są kalkulatory kredytowe i porównywarki. Pozwalają one na porównanie różnych ofert bankowych. Dzięki temu można zdecydować się na najlepsze warunki dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych swojego gospodarstwa domowego.

Pamiętaj! Wybór kredytu samochodowego powinien być dobrze przemyślany. Znaczenie ma zarówno miesięczna wysokość raty, jak i również całkowita kwota do spłaty. Dlatego poświęć chwilę na porównanie ofert, by wybrać opcję finansowania dopasowaną do możliwości i potrzeb.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version