Szlifowanie powierzchni płaskich wykonanych z drewna to codzienność w zakładach stolarskich, meblarskich, ale też przydomowych warsztatach. Manualna obróbka drewna, choć precyzyjna, jest bardzo wolna. Szlifierka do drewna przyda się przy renowacji mebli i szybkiej obróbki drewnianych elementów. Wybór elektronarzędzia wcale nie jest jednak taki prosty, ponieważ trzeba dopasować je do specyfiki obrabianego przedmiotu. Przeczytaj, jak wybrać idealną szlifierkę do drewna!
Dlaczego dobra szlifierka do drewna to podstawa?
Szlifierki zasilane prądem elektrycznym zapewniają wysokie tempo pracy, a w wielu przypadkach również dużą dokładność szlifowania. Pamiętaj jednak, że nie ma narzędzi uniwersalnych. Jedne modele nadają się do szlifowania dużych powierzchni płaskich, inne do zdzierania farby w trudno dostępnych miejscach.
Dopasowanie szlifierki do rodzaju obrabianego materiału to podstawa świadomej pracy z drewnem. Rodzaj elektronarzędzia to nie wszystko. Liczy się też wykorzystany papier ścierny. W zależności od typu drewna i celu (szlifowanie zgrubne lub precyzyjne) warto dobrać drobniejsze lub grubsze ziarno. Do szlifowania powierzchni na mokro przyda się wodoodporny papier ścierny.
Jaka szlifierka do drewna będzie dobrym wyborem? Poznaj rodzaje szlifierek do drewna
Rodzaj szlifierki powinien być dopasowany do przeznaczenia. Poznaj dostępne typy elektronarzędzi.
Szlifierki taśmowe idealnie nadają się do intensywnej eksploatacji i pracy na dużej powierzchni drewna (podłogi, boazeria). Szlifierka taśmowa nadaje się do długotrwałej eksploatacji. Krawędź taśmy nie jest jednocześnie krawędzią stopy, więc modele taśmowe nie umożliwiają obrabiania narożników i nie są szczególnie precyzyjne.
Szlifierki oscylacyjnej warto użyć przy większych powierzchniach, ale w odróżnieniu od modeli taśmowych pozwalają na obrabianie narożników. Szlifierka oscylacyjna powinna mieć prostokątną stopę, aby mogła pracować w narożnikach.
Szlifierki mimośrodowe są niezwykle uniwersalne. Pozwalają na obróbkę wypukłych i płaskich powierzchni, ale nie sprawdzą się do obróbki narożników. Szlifierka mimośrodowa pracuje wolno, ale dokładnie.
Po szlifierki typu Delta warto sięgnąć, kiedy pojawia się potrzeba pracy w trudno dostępnych miejscach. Stopa w kształcie szpachli nadaje się do usuwania resztek lakieru z krzeseł lub mebli.
Jaką szlifierkę do drewna wybrać? Najważniejsze parametry elektronarzędzi
Majsterkowicze, którzy zadają sobie pytanie, jaka szlifierka do mebli będzie odpowiednia, często zwracają uwagę jedynie na typ elektronarzędzia. Tymczasem, jak mawiają, diabeł tkwi w szczegółach i warto przyjrzeć się dokładnie parametrom technicznym urządzenia. Które z nich są szczególnie istotne?
- Moc — wyższa moc przekłada się na większą wydajność urządzenia, a także łatwość pracy z twardym materiałem. W przypadku krótkotrwałego szlifowana pod dużym obciążeniem moc silnika sięga 1000 W i więcej.
- Rodzaj zasilania — narzędzia sieciowe sprawdzą się przy długotrwałej pracy, ale ograniczają mobilność. Z kolei szlifierki akumulatorowe pozwalają na swobodne przemieszczanie się po froncie robót, ale czas pracy zależy od pojemności akumulatora. Sprzęty akumulatorowe przy mniejszych gabarytach zwykle są cięższe.
- Liczba oscylacji określa tempo i dokładność pracy szlifierki. Zwróć uwagę, że wielkość oscylacji nie występuje przy każdym modelu.
- Prędkość przesuwu taśmy — odnosi się do modeli taśmowych. Im jest większa, tym praca przebiega szybciej.
Poszczególne typy szlifierek do drewna wymagają spojrzenia na nieco inne parametry, jak wymiar taśmy, wielkość stopy, średnica tarczy czy regulacja obrotów. Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na możliwość montażu odkurzacza przemysłowego do odsysania pyłu. System odsysania pyłu to znacznie lepsze rozwiązanie od klasycznej maseczki przeciwpyłowej.
Koszt zakupu szlifierki do drewna
Prostą szlifierkę oscylacyjną można kupić już za 300-400 zł i będzie to sprzęt renomowanego producenta. Wysokowydajna szlifierka mimośrodowa czy szlifierka taśmowa to wydatek nawet 1500 zł i więcej. Pamiętaj, że nie zawsze trzeba wybierać najdroższe spośród dostępnych urządzeń. Do lekkich prac i użytku domowego wystarczające będą tańsze narzędzia.
Weź pod uwagę, że nawet najdroższa szlifierka nie zastąpi poprawnej techniki pracy z drewnem. Uwzględnij odpowiedni materiał ścierny do starych powłok malarskich i płyt lakierowanych. Używaj szlifierek do szlifowania wzdłuż włókien drewna. Do obróbki gładkich, dużych powierzchni dopasuj wielkość stopy, aby praca przebiegała szybko. W przypadku drewna miękkiego wykorzystuj drobny papier ścierny. Do twardego drewna sprawdzi się gruby nasyp.
Nie musisz też kupować wszystkich typów szlifierek. Wystarczy, jeżeli wyposażysz się w szlifierkę taśmową oraz jedną ze szlifierek oscylacyjnych. W ten sposób możesz obrabiać drewno zgrubnie i precyzyjnie.
Wybierz odpowiednie narzędzie do szlifowania drewna w Narzedziownia.shop
Szukasz profesjonalnych elektronarzędzi pozwalających na wygodną obróbkę drewna? Sprawdź ofertę szlifierek do drewna w sklepie Narzedziownia.shop. Wybierze dostawcę sprzętu z ponad 30-letnim doświadczeniem.
Narzedziownia.shop to oficjalny dystrybutor produktów takich marek, jak DeWALT i Makita. Postaw na profesjonalne doradztwo, atrakcyjne ceny i błyskawiczną wysyłkę. Wybieraj szlifierki mimośrodowe, szlifierki oscylacyjne i pozostałe. Sprawdź też oferty wyrzynarek do drewna.
Artykuł sponsorowany