EKUZ dla studentów z Lublina: ochrona zdrowotna na Erasmusa i inne programy wymiany

glowne 3 2024 10 10 152007

Lubelskie uczelnie wyższe zachęcają studentów do wyjazdów na studia i praktyki w ramach różnych europejskich programów wymiany m.in. Erasmus+. Jednak, żeby móc czuć się bezpiecznie za granicą, zwłaszcza pod względem opieki medycznej, trzeba zadbać o ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia. Warto m.in. zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Czy studentom przysługuje ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ?

Studenci mają prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Jednak podstawą do uzyskania takiej możliwości jest spełnienie jednego z trzech warunków.

  1. Korzystanie z własnego tytułu do ubezpieczenia na podstawie umowy o pracę, prowadzenia własnej działalności gospodarczej lub pobierania renty rodzinnej.
  2. Zgłoszenie do ubezpieczenia jako członek rodziny przez rodziców lub współmałżonków rodziców, dziadków lub własnych współmałżonków. Taka forma ubezpieczenia jest możliwa tylko dla studentów do ukończenia 26. roku życia.
  3. Wnioskowanie o ubezpieczenie przez uczelnię.

Z jakiego ubezpieczenia zdrowotnego można korzystać w trakcie studiów za granicą?

Planujesz wyjechać na Erasmusa lub skorzystać z innego programu wymiany i studiować w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA)? Możesz korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego obowiązującego w Polsce, ale pod warunkiem, że w razie potrzeby udowodnisz, że je masz.

Podstawowym dokumentem jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest ona honorowana w Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii (również po Brexicie), we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Jeśli więc wyjeżdżasz do któregoś z tych państw, żeby studiować w szkole wyższej lub odbyć praktyki studenckie, zabierz ze sobą kartę EKUZ.

Jak i gdzie wyrobić EKUZ w Lublinie?

Wydawaniem Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego w Lublinie zajmuje się Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ, Wydział Obsługi Klientów i Profilaktyki, ul. Nadstawna 2-4, 20-120 Lublin. Należy pamiętać, że wniosek o wydanie EKUZ w związku z czasowym pobytem w innym niż Polska państwie członkowskim UE/EFTA składa się do placówki NFZ stosownej do swojego miejsca zamieszkania. Można to zrobić na kilka sposobów:

Szczegółowe informacje, jak załatwić tę sprawę krok po kroku, znajdziesz na https://ekuz.com.pl/.

Do wniosku o wydanie EKUZ dla studenta, który już jest w trakcie nauki, należy dołączyć kserokopię legitymacji studenckiej. Natomiast, jeśli dopiero rozpoczynasz studia lub praktyki, musisz przedstawić zaświadczenie wydane przez polską uczelnię, która wysyła Cię na studia lub bezpłatne praktyki za granicę lub przez szkołę zagraniczną, w której będzie realizowane zadania w ramach programu wymiany.

Karta EKUZ dla ubezpieczonych uczniów, studentów i doktorantów wydawana jest bezpłatnie.

Do jakiej opieki zdrowotnej uprawnia karta EKUZ?

Z kartą EKUZ jako student masz prawo do bezpłatnego leczenia w każdym innym państwie należącym do UE lub EFTA, w którym podejmiesz studia lub praktyki. Niestety zakres opieki zdrowotnej z tego tytułu jest ograniczony. Najczęściej dotyczy on leczenia, które:

Jakich świadczeń zdrowotnych nie obejmuje karta EKUZ?

Zwrot kosztów leczenia za granicą z ubezpieczenia zdrowotnego NFZ opiera się na ustawowych przepisach dotyczących świadczeń obowiązujących w danym kraju. Oznacza to, że koszty są pokrywane tylko w zakresie, jaki dane państwo przyznaje również swoim obywatelom. Jeżeli określona pomoc medyczna nie jest objęta ubezpieczeniem w innym kraju UE lub EFTA, np. leczenie stomatologiczne, otrzymasz tylko pokrycie kosztów do wysokości stawek ubezpieczenia zdrowotnego obowiązujących w danym państwie.

W ramach karty EKUZ nie są pokrywane również koszty m.in. transportu medycznego do kraju, zaplanowanych operacji lub akcji ratunkowych związanych np. z uprawianiem sportów ekstremalnych.

Dlatego przed wyjazdem na zagraniczne studia lub praktyki trzeba zapoznać się z zasadami leczenia z EKUZ w wybranym państwie. Jeśli zakres publicznie udzielanych świadczeń zdrowotnych jest ograniczony, warto pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia na czas podróży.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version