Czym różni się analiza techniczna od fundamentalnej?

glowne 2024 10 23 105618

Do oszacowania prawdopodobieństwa zmiany kursu jakiegoś aktywa służy wiele metod. Wśród tych najpopularniejszych są analiza techniczna i analiza fundamentalna. Tłumaczymy, na czym one polegają i kiedy się sprawdzają.

W uproszczeniu inwestowanie polega na próbowaniu przewidzenia tego, jak zachowa się kurs jakiegoś aktywa, żeby je kupić po niższej cenie i za jakiś czas sprzedać po wyższej.

Istnieje wiele podejść do tego, jak to robić. Do najważniejszych należą: analiza techniczna i analiza fundamentalna.

Istota analizy technicznej i analizy fundamentalnej

Można je określić jako sposoby badania danych służących ocenie zachowania notowań jakiegoś aktywa. Z tym że bazują one na zupełnie odmiennych zasobach informacji.

  1. Analiza techniczna skupia się na wykresie, czyli graficznym odzwierciedleniu ceny jakiegoś instrumentu finansowego w czasie. Istotne są w niej również dane o obrotach i wolumenie. Może posiłkować się także wskaźnikami technicznymi, np. oscylatorem MACD. Analiza techniczna odpowiada na pytanie, kiedy i jaką pozycję zająć – kiedy coś kupić lub sprzedać.
  2. Analiza fundamentalna koncentruje się na ustaleniu wartości wewnętrznej jakiegoś aktywa. Najczęściej stosuje się ja w odniesieniu do akcji spółek lub dłużnych papierów wartościowych (obligacji) emitowanych przez różne podmioty. Odpowiada na pytanie, w co zainwestować i ewentualnie – po jakiej cenie.

Zatem do jej przeprowadzenia niezbędne są dane finansowe danego przedsiębiorstwa, w tym przede wszystkim bilans oraz rachunek zysków i strat. Ważne są też wskaźniki finansowe odnoszące się do rentowności spółki (EBITDA, ROE, ROA), jego płynności finansowej, zdolności do obsługi zadłużenia czy też marżowości. Obejmuje także badanie sytuacji sektora, w którym działa firma, i całej gospodarki, bo żaden podmiot nie funkcjonuje w próżni.

Najważniejsze założenia analizy technicznej i analizy fundamentalnej

Analiza techniczna opiera się na trzech założeniach:

  1. Cena uwzględnia wszystkie informacje na nią rzutujące.
  2. Nie ma sensu rozpatrywać każdego czynnika cenotwórczego z osobna, bo kurs już je dyskontuje. Wszyscy uczestnicy rynku wiedzą więc tyle samo.
  3. Ceny podlegają trendom.
  4. Odwrócenie tendencji cenowej wymaga bowiem zaangażowania dużego kapitału, na co mogą sobie pozwolić nieliczni inwestorzy.
  5. Historia się powtarza.
  6. W podobnych okolicznościach inwestorzy zachowują się tak samo. A to z powodu schematów myślowych, którymi się kierują, żeby ułatwić sobie podejmowanie decyzji (ludzki mózg nie lubi nadmiaru informacji i zastanawiania się, co zrobić).

W analizie fundamentalnej najważniejsze jest założenie, że w dłuższym okresie cena jakiegoś waloru zmierza do jego wartości wewnętrznej. Zatem należy ustalić tę drugą i zestawić z bieżącym kursem.

Jeśli cena znajduje się poniżej wartości fundamentalnej, zaleca się zakup danego aktywa. Działa to również w drugą stronę. Jeśli aktualny kurs przewyższa wartość fundamentalną, należy pozbyć się waloru lub wstrzymać z jego zakupem.

Kiedy warto stosować analizę techniczną, a kiedy – fundamentalną?

Każda metoda ma swoich zwolenników i przeciwników. Jednak część inwestorów stoi na stanowisku, że warto stosować oba rodzaje analizy. Takie podejście przynosi najlepsze rezultaty, bo daje najpełniejsze dane do podjęcia optymalnej decyzji.

Aczkolwiek ważny jest też przyjęty przez inwestora horyzont. Z uwagi na odmienne założenia i rodzaj wykorzystywanych danych analiza techniczna bardziej sprawdza się w krótszym okresie, a analiza fundamentalna – w dłuższym.

Analizę techniczną i fundamentalną znacząco ułatwiają specjalistyczne narzędzia dostępne na platformach tradingowych. Zapewnia je m.in. AvaTrade – możesz je przetestować za darmo, korzystając z konta demonstracyjnego.

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version