Wymarły gatunek zachował się na malunkach naskalnych

journal.pone .0309908.g002 2024 09 29 180050

Wymarły gatunek zwierzęcia mógł zachować się na malunkach naskalnych w południowej Afryce – informują naukowcy na łamach pisma „PLOS ONE”.

Na południu Afryki zachowały się rysunki naskalne, stworzone przez lud San jeszcze nie tak dawno, bo w XIX stuleciu. Uwidoczniono na nich liczne gatunki zwierząt i artefakty, w tym prawdopodobnie gatunek zwierzęcia, które dawno temu wymarło. Naukowcy doszli do takiego wniosku na podstawie porównania rysunków naskalnych i lokalnych skamieniałości zwierząt.

Tajemniczy rysunek przedstawia zwierzę o długim ciele i skierowanych ku dołowi ciosach. Taki wizerunek nie odpowiada żadnemu znanemu współczesnemu gatunkowi żyjącemu na tym obszarze.

CZYTAJ: 400-letni dąb z Zieleńca ustanowiony pomnikiem przyrody [ZDJĘCIA]

Zdaniem Juliena Benoita z Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu (Republika Południowej Afryki) może to być wymarłe zwierzę.

Region znany jest z wielu dobrze zachowanych skamieniałości, w tym zwierzęcia o długich kłach, zwanego dicynodont. Jego skamieniałości często widoczne są w erodujących skałach. Dicynodonty wymarły na długo przed pojawieniem się dinozaurów.

Oprócz lokalnych skamieniałości Benoit zapoznał się z mitologią ludu San, która zawiera opowieści o dużych zwierzętach, które dawno temu żyły w okolicy, ale następnie wymarły.

Świadectwa archeologiczne dowodzą, że członkowie ludu San mogli gromadzić skamieniałości i używać w rzemiośle. Ten aspekt ich kultury nie jest jednak dobrze udokumentowany.

„Malunki zostały wykonane najpóźniej w 1835 r., co oznacza, że to przedstawienie dicynodonta jest wcześniejsze o co najmniej 10 lat od opisu naukowego, dokonanego przez Richarda Owena w 1845 r.” – wyjaśnia Julien Benoit.

Więcej w artykule źródłowym.

PAP / RL / opr. WM

Fot. Julien Benoit / Creative Commons Attribution License

Exit mobile version