Wielkie święto nauki w Lublinie. Rusza niezwykły festiwal

img 20220913 155955 2024 09 14 132721

W Lublinie w sobotę (14.09) rozpoczyna się Festiwal Nauki. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem “Człowiek sercem nauki”.

Ideą festiwalu jest rozbudzenie ciekawości poznawczej i rozwijanie zainteresowania naukową wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. 

CZYTAJ:  Lubelski Festiwal Nauki. Trwają zapisy na wydarzenia

Wydarzenie potrwa do 20 września. W programie jest seria wykładów, ćwiczeń czy dyskusji organizowanych przez naukowców lubelskich uczelni. Prowadzone są już zapisy na poszczególne punkty. 

Uroczysta inauguracyjna gala Festiwalu Nauki w Teatrze Starym przy Jezuickiej 18 w Lublinie rozpocznie się o 17:00.

Szczegóły na stronie festiwal.lublin.pl.

W sumie podczas 20. Lubelskiego Festiwalu Nauki zaplanowano blisko 2000 wykładów, warsztatów, prezentacji i wystaw.

W programie wydarzeń festiwalowych zaplanowanych na Uniwersytecie Medycznym są m.in. spotkania poświęcone wynalazkom i odkryciom medycznym, sekretom ludzkiego organizmu, emocjom w społeczeństwie i eksperymenty.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotuje wykłady o ginących gatunkach, tajnikach budowy fortepianu, spotkania z artystami, dyskusje o literaturze, grach komputerowych, pszczołach i grzybach. W programie także m.in. ciekawostki archeologiczne i analiza lubelskiej kranówki.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym zaplanowano zajęcia z pierwszej pomocy u zwierząt domowych, zajęcia poświęcone tajemnicom jajecznicy, aranżacji terrarium dla jaszczurek i hodowli gekonów, wykład o właściwościach bakterii czy analizę jakości żywności.

Politechnika Lubelska zorganizuje m.in. wykłady poświęcone wykorzystaniu sztucznej inteligencji w fabrykach i przy tworzeniu animacji, betonozie w miastach, warsztaty budowania robotów, modelowania i druku trójwymiarowego oraz grę edukacyjną.

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim natomiast będzie można usłyszeć o zakonnym dress code, wpływie sztucznej inteligencji na rynek pracy. Zaplanowano m.in. warsztaty poświęcone modlitwie, budowaniu zespołów i koncert z utworami Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i innych kompozytorów polskich.

W programie festiwalu są także bezpłatne konsultacje i warsztaty dietetyczne, kosmetologiczne, radzenia sobie ze stresem, udzielania pierwszej pomocy i trening mentalny. Organizatorzy przewidzieli debaty m.in. o neuronauce i zdrowiu.

EwKa / PAP/ opr. WM

Fot. archiwum

Exit mobile version