Wojewoda lubelski: Nie możemy zapomnieć o przyczynach II wojny światowej

457614707 829674269352608 4090448427590912826 n 2024 09 01 150818

Mieszkańcy Lublina upamiętnili ofiary II wojny światowej. Dziś 85. rocznica wybuchu tego najbardziej tragicznego w historii ludzkości konfliktu zbrojnego. 

– Nie możemy zapomnieć o przyczynach tej wojny – podkreśla wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. – Powinniśmy pamiętać o przyczynach po to, żebyśmy mogli przygotować się z jednej strony na niebezpieczeństwa, jakich pełen jest dzisiejszy świat, a z drugiej strony, aby nigdy do takiej tragedii nie dopuścić. To jest pielęgnowanie mądrych sojuszy, ale nieuzależnianie się. To jest dobra współpraca, ale zawsze z korzyściami dla Polski. To jest szacunek dla naszych partnerów, ale nieuniżanie się. Pamiętajmy też o tej katastrofie humanitarnej, o Holokauście. Z czego to się wzięło? Wzięło się to z nietolerancji, z ksenofobii, z rasizmu, ze wszelkiej maści postaw dyskryminacyjnych.

CZYTAJ: “W chwili próby wykazał się wielkim patriotyzmem”. Uroczystości rocznicowe w Lublinie

Jednym z punktów obchodów było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Jerzego Albina de Tramecourta – wojewodę lubelskiego w latach 1937-1939, który po wybuchu wojny we wrześniu kierował obroną cywilną tu na terenie Lublina. Został zatrzymany przez Niemców w październiku 1939 roku i zabity w listopadzie tego samego roku w nieznanym miejscu w ramach akcji likwidowania polskiej inteligencji.

– Wojewoda Tramecourt w chwili próby wykazał się wielkim patriotyzmem – zaznacza dyrektor generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Jarosław Szymczyk. – W tych trudnych czasach niektóre osoby, jak Tramecourt, wykazywały się wielkim patriotyzmem. Zostawały na urzędzie, pracowały dla dobra ojczyzny i poniosły śmierć, wykonując swoje obowiązki. Z tego powodu wielu urzędników również poniosło konsekwencje wybuchu II wojny światowej. Dzisiaj czcimy ich pamięć.

CZYTAJ: Rocznica wybuchu II wojny światowej w Wieluniu. Prezydent: Wybaczyliśmy, choć pamiętamy

Historycy szacują, że w wyniku II wojny światowej zginęło pond 60 milionów ludzi, w tym ponad 6 milionów obywateli polskich. 

MaK / opr. WM

Fot. Lubelski Urząd Wojewódzki

Exit mobile version