Godz. 06.05
Przez Oławę (woj. dolnośląskie) przechodzi fala powodziowa, działania służb, m.in. straży pożarnej i wojsk obrony terytorialnej skupiają się na zabezpieczaniu wałów przeciwpowodziowych – przekazał w środę (18.09) rano PAP st. kpt. Michał Wójtowicz z Państwowej Straży Pożarnej w Oławie.
Zaznaczył niesłabnące zaangażowanie mieszkańców Oławy w zabezpieczanie wałów przeciwpowodziowych. Dodał, że w niektórych miejscach pojawiają się przecieki, które są uszczelniane workami z piaskiem i geowłókniną.
„Oława: alarm powodziowy i wielka mobilizacja!! Trwa heroiczna walka mieszkańców Oławy na Dolnym Śląsku, żołnierzy Wojska Polskiego i innych służb” – podał rano w środę na platformie X Sztab Generalny WP.
Oława: alarm powodziowy i wielka mobilizacja !?
Trwa heroiczna walka mieszkańców Oławy na Dolnym Śląsku, żołnierzy #WojskoPolskie i innych służb. Miasto przygotowuje się na nadejście fali powodziowej, która przechodzi przez Odrę.
W trakcie ostatniej nocy poziom rzeki w tej… pic.twitter.com/f9ej132tVJ
— Sztab Generalny WP (@SztabGenWP) September 18, 2024
Poinformował, że w trakcie ostatniej nocy poziom Odry w tej miejscowości podniósł się o 1,5 metra. „Dziś w godzinach rannych lub południowych fala ma być najwyższa” – podkreślono.
Godz. 02.15
Burmistrz Oławy (woj. dolnośląskie) Tomasz Frischmann poinformował w nocy z wtorku na środę, że spodziewana fala powodziowa będzie niższa niż zakładano i może wynieść 770 cm. Może być jednak dłuższa i dłużej przepływać przez miasto – dodał.
CZYTAJ: Wzrasta poziom rzek. Lewin Brzeski w 90 proc. pod wodą [WIDEO, ZDJĘCIA, AKTUALIZACJA]
Mieszkańcy Oławy przygotowują się na nadejście fali powodziowej. Pracują wspólnie także nocą, m.in. wzmacniając wał przeciwpowodziowy. Według zapowiedzi, fala miała nadejść w środę nad ranem.
Jak przekazał jednak w nocy z wtorku na środę w TVP Info burmistrz Oławy, zgodnie z najnowszymi informacjami, fala nadejdzie w ciągu najbliższych 12-18 godzin. Zaznaczył, że będzie niższa niż zakładano i może wynieść 770 cm. Dodał jednocześnie, że fala ma być dłuższa i dłużej przepływać przez miasto.
Frischmann zwrócił uwagę, że przepływanie takiej ilości wody przy obwałowaniu rodzi niebezpieczeństwo rozmiękczania wałów, przesiąków, przecieków. „Z jednym przeciekiem mamy teraz do czynienia na ulicy Bażantowej. Mamy akcję związaną z umocnieniem podstawy wału, tak aby wzmocnić tę zaporę wodną” – powiedział.
CZYTAJ: Wolontariusze mile widziani. PCK poszukuje rąk do pomocy
Zapytany, jak długo fala może przepływać przez Oławę, odparł, że jeden z modeli wskazuje, że „wysokość fali na dużym poziomie może być z nami trzy dni”. Później, jak dodał, notowany ma być nieznaczny spadek, a w kolejnych dniach – ponownie wysoka woda.
Według pomiarów opublikowanych przez IMGW stan wody w Oławie powoli podnosi się i wynosi 732 cm.
PAP / RL / opr. LisA
Fot. Sztab Generalny WP X