Kulminacja fali we Wrocławiu jest spodziewana dziś (18.09) o północy – powiedziała w środę wieczorem prezeska Wód Polskich Joanna Kopczyńska.
– Zgodnie z prognozą prognozę Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej kulminacja we Wrocławiu jest przewidziana dziś na godzinę 0.00 – powiedziała w środę podczas posiedzenia sztabu kryzysowego Kopczyńska.
Dodała, że przewidywany stan wody to 559 cm, „co wynosi 170 cm mniej niż maksimum z 1997 roku”. – Czyli to powinno przejść przez Wrocław bez większych szkód – podkreśliła.
Kopczyńska wskazała, że kulminacja będzie rozciągnięta w czasie i może trwać kilka dni. – Od 21 września powinien następować spadek tej kulminacji, powinno się wszystko wyrównywać – zapowiedziała.
Wody Polskie: w zachodniopomorskim żadnych zdarzeń kryzysowych
Prezeska Wód Polskich Joanna Kopczyńska powiedziała w środę, że w woj. zachodniopomorskim, obecnie nie występują zdarzenia kryzysowe, ale przygotowania na przyjęcie wody trwają.
– W tej chwili nie występują żadne zdarzenia kryzysowe, ale przygotowujemy się na przejęcie tej wody, która przyjdzie później – powiedziała Kopczyńska na posiedzeniu sztabu kryzysowego we Wrocławiu, odnosząc się do sytuacji w woj. zachodniopomorskim.
Poinformowała, że zauważalne są już pewne wzrosty stanów wód w Gozdowicach i w Bielinku, „natomiast na razie w profilach wodowskazowych są one obecnie na poziomie stanów średnich”. – Czyli czekamy, co się będzie działo – dodała.
Kopczyńska zapewniła, że jednostka Wód Polskich w Szczecinie sukcesywnie zabezpiecza szlak żeglugowy przed nadejściem fali wezbraniowej. – Na poszczególnych odcinkach drogi wodnej, w uzgodnieniu ze stroną niemiecką, dokonywane są zamknięcia dla żeglugi – podała.
Zapowiedziała, że od 20 września Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Szczecin przystępuje do otwarcia jazu w mieście Widuchowa.
– Pozostajemy w stałym kontakcie ze stroną niemiecką, który jest administratorem granicznego odcinka rzeki Odry i Odry Zachodniej – podkreśliła Kopczyńska. Dodała, iż ze stroną niemiecką omawiane są m.in. kwestie powodziowe i zarządzanie polderami rzeki Odry po stronie niemieckiej.
PAP/ RL/ opr. DySzcz
Fot. PAP/Krzysztof Ćwik