Premier Donald Tusk zapowiedział wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w związku z powodziami w południowo-zachodniej Polsce. – Po konsultacji z odpowiednimi ministrami i służbami zleciłem przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej – napisał szef rządu na portalu X.
CZYTAJ: Trudna sytuacja w Nysie. Woda zalała szpital [ZDJĘCIA, WIDEO]
Stan klęski żywiołowej jest jednym ze stanów nadzwyczajnych. Jest on wprowadzany w celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznej noszącej znamiona klęski żywiołowej oraz w celu usunięcia ich skutków. Może trwać do 30 dni. W czasie tego stanu przepisy umożliwiają ograniczanie niektórych praw obywatelskich.
Stan klęski żywiołowej nie został wprowadzony ani w czasie epidemii COVID-19, ani poprzednich powodzi w 1997 i 2010 roku.
CZYTAJ: Kolejna ofiara powodzi w Polsce. Alarm przeciwpowodziowy dla Wrocławia [ZDJĘCIA, WIDEO]
W ocenie szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacka Siewiery “stan klęski żywiołowej jest właściwym krokiem do uruchomienia sił, środków i finansowania w ramach mechanizmu europejskiego RescUE”.
RescUE to rezerwa europejskich zasobów w całości finansowana przez Unię Europejską. W skład rezerwy wchodzi flota samolotów gaśniczych i helikopterów, samolot do ewakuacji medycznej, zapas środków medycznych oraz szpitale polowe. Rezerwa rescUE zawiera też m.in. środki do zapewnienia schronienia, transportu, logistyki oraz dostaw energii elektrycznej.
Siewiera ocenił na X, że “dobrze że zostały zadysponowane Brzegowe Stacje Ratownictwa SAR i dobrze że zbiornik Racibórz Dolny rozpoczął retencjonowanie fali”. – Skoro już wiemy że jest b. źle. to czas by Bruksela pokazała swoją solidarność tak jak my to robiliśmy wielokrotnie w powodziach, pożarach i klęskach w UE – napisał szef BBN.
Zgodnie z Konstytucją w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny: stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej.
Zapowiedziany przez premiera stan klęski żywiołowej byłby trzecim stanem nadzwyczajnym wprowadzonym w Polsce po 1945 r. 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na mocy uchwały Rady Państwa i na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego wprowadzony został stan wojenny, nie był on jednak wprowadzony zgodnie z Konstytucją.
CZYTAJ: PCK działa. Pomoc dla powodzian wyjechała z Lublina [ZDJĘCIA, WIDEO]
2 września 2021 roku na wniosek Rady Ministrów prezydent Andrzej Duda wprowadził stan wyjątkowy na części terytorium kraju wzdłuż granicy polsko-białoruskiej.
Do tej pory nie wprowadzono jednak stanu klęski żywiołowej, nawet w czasie epidemii COVID-19 ani poprzednich powodzi w 1997 i 2010 roku.
Zgodnie z ustawą o stanie klęski żywiołowej może być on wprowadzony, aby zapobiec skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia.
RL / IAR / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/Maciej Kulczyński