“Potrzeby są coraz większe”. Eksperci o roli środowiskowych domów samopomocy

pexels cliff booth 4058413 2024 09 30 115409

O potrzebach oraz wyzwaniach placówek świadczących pomoc osobom niepełnosprawnym oraz psychicznie chorym rozmawiają eksperci w Lublinie. Trwa konferencja „Rola Środowiskowych Domów Samopomocy w sieci oparcia społecznego”.

– Chcemy promować naszą działalność i w taki sposób docierać do osób potrzebujących – mówi współorganizatorka wydarzenia, dyrektorka Środowiskowego Domu Samopomocy “Mozaika” Sylwia Góźdź. – Pokazywać, jak ważne są środowiskowe domy samopomocy i co w zasadzie by było gdyby nie istniały w środowisku. Zwiększyłaby się wtedy ilość hospitalizacji, osoby z niepełnosprawnością intelektualną sprzężoną, autyzmem pozostawałyby w domu. 

– Potrzeby są coraz większe mówi Dyrektorka Oddziału Lubelskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych  Małgorzata Paprota. – Jesteśmy społeczeństwem, które się starzeje. Wiele osób staje się osobami z niepełnosprawnościami. Nasze województwo wygląda w statystykach nawet dobrze, natomiast rzeczywiście coraz więcej osób zgłasza się do tych placówek o przyjęcie, o to, żeby objąć je wsparciem. 

CZYTAJ: Edukują na temat nowotworów u dzieci. „Złoty wrzesień” w Lublinie [ZDJĘCIA]

Aktualnie w województwie lubelskim działa 58 środowiskowych domów samopomocy, na terenie całej Polski funkcjonuje 850 takich placówek. 

InYa / opr. LisA

Fot. pixabay.com

Exit mobile version