W czwartek nie było osób ewakuowanych. Liczba śmiertelnych ofiar powodzi nie powiększyła się, czyli dalej mamy siedem – poinformował wieczorem komendant główny policji Marek Boroń. Dodał, że w czwartek sąd w trybie przyspieszonym wymierzył karę za kradzież, do której doszło w Lądku-Zdroju.
Szef policji Marek Boroń w czwartek wieczorem wziął udział w sztabie kryzysowym we Wrocławiu z udziałem premiera Donalda Tuska.
„Dzisiaj nie było osób ewakuowanych. Liczba zgonów się nie powiększyła, czyli dalej mamy siedem” – poinformował Boroń. Dodał, że jedna osoba nadal jest poszukiwana.
CZYTAJ: Szef KPRM: 5 mld euro z Funduszu Spójności dla Polski na odbudowę po powodzi
Jak poinformował komendant, 95 dróg jest zablokowanych, w tym 12 krajowych, 30 wojewódzkich oraz 53 powiatowo-gminnych.
„Jeżeli chodzi o zdarzenia kryminalne związane z szabrownictwem, to mamy dziś cztery takie zdarzenia, w tym jedno wykroczenie, trzy przestępstwa” – poinformował Boroń. Od początku działań – jak powiedział – to jest trzynaście zdarzeń, w tym trzy wykroczenia oraz dziesięć przestępstw.
Jak przekazał Boroń „dziś sąd w trybie przyspieszonym wymierzył karę pozbawienia wolności w wymiarze sześciu miesięcy za kradzież w sklepie”. Chodzi o sprawę przeciwko mężczyźnie zatrzymanemu w związku z kradzieżą alkoholu dokonaną w Lądku–Zdroju z jednego ze sklepów, do której doszło 16 września.
CZYTAJ: “Nie skupiajmy się na domysłach”. Specjaliści ostrzegają przed powodziowymi fake newsami
„Drugie zdarzenie, o którym dzisiaj był meldunek, to jest w trakcie snu ratowników WOPR-u sprawca dokonał kradzieży z pokoju aparatów i pieniędzy” – przekazał szef policji. Dodał, że sprawca został zatrzymany. Z kolei w miejscowości Bolesławców sprawca dokonał kradzieży dwóch pomp zanurzeniowych w trakcie osuszania piwnicy. „Pompy zostały odzyskane, sprawca zatrzymany” – poinformował.
Komendant zaznaczył, że odnotowywane są również incydenty związane z fałszywymi zbiórkami pieniędzy. Jak poinformował, „dziś 14 takich informacji, od początku działań 48”. Dodał, że zdarzają się również przypadki fałszywych kont w mediach społecznościowych, na których szerzona jest tzw. dezinformacja. „Dziś jedno zdarzenie, od początku działań 20” – powiedział.
Boroń poinformował również o skierowaniu dziesięciu mobilnych posterunków po to, „aby mieszkańcy mieli po pierwsze komunikację z policją, ale również takie punkty, gdzie mogą się kontaktować z samorządem za pomocą naszych policjantów”. Skierowanych zostało również siedmiu psychologów do Centrum Pomocy Rodzinie.
Szef policji poinformował, że od początku powodzi w akcjach zabezpieczających na terenach objętych kataklizmem zaangażowanych jest 20 tys. 550 policjantów.
PAP / RL / opr. WM
Fot. PAP/Michał Meissner